Geçtiğimiz hafta İstanbul'da yağışların başlaması ile İstanbul'daki barajların doluluk oranları artmaya başlamıştı. Ancak bu hafta İstanbul'da yağışların durması ile birlikte barajlarda bulunan su oranı yine azalmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da yağışların başlaması ile İstanbul'daki barajların doluluk oranları artmaya başlamıştı. Ancak bu hafta İstanbul'da yağışların durması ile birlikte barajlarda bulunan su oranı yine azalmaya başladı. İstanbul'daki pek çok baraj, susuzluktan nasibi almaya başladı. Bunlara örnek olarak Elmalı Barajı'nı örnek gösterebiliriz. Elmalı Barajı'nda su korkutacak derecede azaldı. Daha önce hiç bu kadar suyun azaldığı görülmemişti. Elmalı Barajı'nın güncel su oranı fotoğraflandı. Elmalı Barajı'nın fotoğraflarına baktığımız zaman suyun ne derece azaldığını ve tehlikenin ne kadar yakın olabileceğini görüyoruz. Elmalı Barajı'nda su tahliye kapaklarının olduğu kısımlarda gölün üzerinin yüzlerce metrekarelik alg örtüsüyle kaplandığını görebiliyoruz. Elmalı Barajı’ndaki yeşil örtü havadan çekilen fotoğraflarda net bir biçimde görüldü.14 Aralık 2020 tarihinde artmaya başlayan baraj doluluk oranları 4 gün sonra, 18 Aralık 2020 tarihinde 21.97 olarak ölçülerek kayıtlara geçmişti. Ancak yağış azlığı olmasından kaynaklanan sorun beraberinde, İstanbul barajlarındaki doluluk oranı İSKİ verilerine göre bugün yüzde 21.70'e düşmesini getirdi. İSKİ'nin verilerine baktığımız zaman ölçülen bu 21.70'lik değerin son 10 yılın en düşük doluluk oranı olduğu da üzülerek belirtildi. İstanbul'un barajlarındaki doluluk oranı iki sene önce 21 Aralık 2018'de yüzde 77.29 olarak ölçülmüştü. Bugün ölçülen baraj doluluk oranlarında ise baraj doluluk oranları iki sene önce ölçülen bu değerin çok altında kaldı. Son on yıl içinde ölçülen en düşük ikinci doluluk oranına bakacak olduğumuzda ise bu değer 2013 senesindeydi. 21 Aralık 2013 tarihinde barajlardaki doluluk oranı ise 38.08 idi. Ancak en düşük değere kıyasla baktığımızda son on yılın en düşük oranının bile şu anki dolu halinden çok daha yukarıda olduğunu görebiliyoruz.Elmalı Barajı yağışların azlığı nedeniyle kuraklığa doğru ilerliyor. Elmalı Barajı'nda baraj doluluk oranı yüzde 24.17'ye kadar geriledi. Elmalı Barajı'nın tahliye kapakları önündeki azalan suların yüzeyini yüzlerce metrekare genişliğinde alg örtüsüyle kaplandı. Elmalı Barajı'nda görüntülenen alg görüntüsü vatandaşları tedirgin etti.Bunun yanında İstanbul'daki diğer barajlara ve barajların doluluk oranlarına bir göz atalım. İstanbul'un su seviyesi en düşük barajı Kazandere Barajı olarak belirlendi. Kazandere Baraj gölü su havzası kurumak üzere ve doluluk oranı yüzde 03.44 olarak ölçüldü. En düşük olanların yanında ise İstanbul'da doluluk oranı en yüksek baraj ise Darlık baraj gölü olarak belirlendi. Darlık gölünde doluluk oranı yüzde 49.84 olarak ölçüldü.İstanbul'da bulunan barajların doluluk oranları;

İstanbul'da bulunan barajların doluluk oranlarını aşağıda inceleyelim.

Darlık Barajı yüzde 49.84

Alibeyköy Barajı yüzde 30.58

Elmalı yüzde 24.17

Istrancalar yüzde 23.18

Terkos yüzde 22.82

Ömerli Barajı yüzde 20.63

B.Çekmece Barajı yüzde 17.42

Pabuçdere Barajı yüzde 06.46

Sazlıdere Barajı yüzde 05.38

Kazandere yüzde 03.44

Barajların doluluk oranları oldukça korkutucu ve tehlikeli derecede düşük. Yağmur yağmazsa susuzluk kaçınılmaz bir gerçek olarak hayatımızda yer edinecek. Bu yağışsız günlerde su kullanıma ekstra dikkat edilmesi çok önemli bir önlem olacaktır. Su tüketimine dikkat edelim ve çevremizdekileri bu konuda bilgilendirelim.