İstanbul Bakırköy’de eski binaların kirası 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan yıkıcı depremin ardından azaldı. 40-50 seneye yakın binalardaki kiralarda deprem korkusu ile bir azalma görüldü.

Haber Global'deki habere göre Bakırköy’de bulunan dairelerin kirasında ortalama olarak 2 bin lira bir düşüş yaşandı. Eski binalardaki bu düşüşe karşın yeni binalarda herhangi bir düşüş görülmedi. Deprem bölgesi olduğu için 1999 senesinden önce yapılan binalara olan ilgi oldukça düştü. İnsanlar daha çok yeni binalara yöneliyor. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremden sonra uzmanlar İstanbul’un da buna yakın büyüklükte bir deprem yaşayacağını söyledi. Bunun üstüne İstanbul’da yaşayan 15 milyon insan tedirgin oldu. Uzmanların daha sonra İstanbul’un içerisindeki riskli bölgeleri açıklamasıyla özellikle o bölgelerde bulunan eski binalardan uzak duruldu. Bu da o evlerin kirasının düşmesine sebep oldu.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Evleri 1-2 bin lira aşağı veriyorlar

Bakırköy bölgesinde emlakçılık işiyle uğraşan Mukadder Selim, “Yeni dairelere gelen talep artış gösterdi. Ev tutacak vatandaşlar deprem riskinin yüksek olduğu illerden çekinerek ev bakıyor. Neredeyse çoğu gelen kişi evin depreme karşı sağlamlığı ile ilgileniyor. 13 bin lira olan daireler 1-2 bin lira daha aşağıya verildiği oluyor.” dedi. Kahramanmaraş depreminden sonra insanlar kendi ve yakınlarının hayatını korumak için mümkün mertebe depreme dayanıklı evler tercih ediyor.

Kentsel dönüşüm projeleri bir an önce uygulamaya geçmeli

Selim, kentsel dönüşüme dahil olan evlerin çoğunun 50 yıla yakın binalar olduğunu söyledi. Selim, “Burada ikamet edenlerin gelir düzeyi orta seviyelerde. Kentsel dönüşüme girildiği zaman ortaya maddi bir gider çıkar. 1999 senesinden önce yapılan binalara olan ilgi oldukça azaldı. Daireler 1-2 bin lira daha aşağısına satışa çıkıyor. Biz vatandaşları bu dairelerin risk altında olduğunu açıklıyoruz. Aynı zamanda, bu dairelerin beklenmedik bir anda kentsel dönüşüme dahil olabilme ihtimali hakkında da uyarıyoruz” dedi.

İstanbul’da özellikle bazı ilçelerde deprem açısında risk oldukça yüksek. Özellikle bu ilçelerde insanlar yeni binalara yöneliyor. Fakat, ekonomik anlamda zor durumda olan insanlar riskli de olsa eski binalarda yaşamaya devam etmek zorunda kalıyor. İnsanlar, olası bir depremde belki de bile bile kendi ölümlerini hazırlıyor. Kentsel dönüşümün en kısa sürede başlamasıyla bu insanlar da canlarını koruyabilir. Bu konu hakkında yetkililerin çalışmalarını en kısa sürede tamamlaması gerekiyor.