İsviçre’deki en eski bankalardan bir tanesi olan Credit Suisse’i hisse senetlerinde yaşamış olduğu düşüşten sonra devralan UBS Group’un iş gücünde yüzde 30’a yakın bir azalmaya gideceği belirtildi.

İsviçre’deki en eski bankalardan bir tanesi olan Credit Suisse’i hisse senetlerinde yaşamış olduğu düşüşten sonra devralan UBS Grorup’un iş gücünde yüzde 30’a yakın bir azalmaya gideceği belirtildi.

İsviçre’de 11 bin çalışan işini kaybedecek

İsviçre’nin en eski bankalarından bir tanesi olan Credit Suisse, yaşadığı buhrandan sonra diğer finans kurumlarında da bir tedirginlik yaşanmasına sebep oldu. Sonntagszeitung gazetesinden bir gazetecinin UBS Group AG’de çalışan üst düzey yöneticilerden bir tanesinden aldığı haber herkesin dikkatini çekti. Habere göre Credit Suisse’i devralan banka iş gücünde yüzde 30’luk bir azalmaya giderek tüm dünyadaki çalışanlarında 36 binlik bir azalmaya gidecek. Yapılan haberde İsviçre’de toplamda 11 bin çalışanın işinden çıkarılacağı net bir şekilde belirtilirken çıkarılacak çalışanların hangi pozisyondan olacağı hakkında henüz herhangi bir bilgi verilmedi.

Yapılan habere göre her iki bankanın 2022 yılında toplamda 125 bin kişilik bir istihdam sayısı vardı. Bu istihdamların yüzde 30’unun da İsviçre’de olduğu açıklandı.

UBS Group, Credit Suisse’i satın aldı

Geçtiğimiz aylarda ABD’de baş gösteren bankacılık sektöründeki kriz, Credit Suisse’nin yaşadığı durumla beraber Avrupa’ya da sıçradı. Ayrıca bankadan günlük olarak 10 milyar frangın üzerinde bir mevduat çekimi olmuştu. Daha sonrasında İsviçre hükümetinin hazırladığı bir paket çerçevesinde Credit Suisse satıldı. UBS Group 167 yıl gibi uzun bir süredir faal olan Credit Suisse’i 3 milyar İsviçre frangı karşılığında satın aldı ve bankada bulunan toplamda 5,4 milyar dolarlık borcu kendi üstüne aldı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Bankalara olan güven azaldı

ABD ve İsviçre başta olmak üzere bankacılık sektöründe yaşanan bu çöküşler bankalarda parası olan insanları tedirgin ediyor. Bankaların kaybetmeye sebep olduğu bu güveni tekrar kazanması için bazı programlar oluşturması gerekecek gibi görülüyor. İnsanların bu denli güvensizlik sorunu yaşaması uzun vadede çok daha fazla bankanın iflas etmesine yol açabilir. O yüzden yetkililer bunu öngörerek bankalara olan güveni tazeleyecektir.