Elektrikli scooterların sayısı artarken birçok kişi, düzenlemeler gelmesini talep ediyordu. İETT Genel Müdürü, scooterlar için plan açıkladı.

İETT Genel Müdürü Buğra Gökçe, şehirde elektrikli scooterların kullanımına yönelik çeşitli düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Belediyenin amacının e scooter kullanımını kolay hale getirmek olduğunu ifade eden Gökçe, İstanbul’da yaşanan problemleri çözmek adına yeni bir eylem planı hazırlandığını söyledi. Sosyal medya üzerinden yaptığı duyuru ile Gökçe, scooter parklarından eğitime, hızdan diğer konulara kadar bir dizi konuya ilişkin bilgi verdi.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

1500 park alanı açılıyor

İstanbul’da e-scooter konusunda en büyük problemlerden biri olan park konusunda, belediye yeni bir adım attı. Şehirde 1500 yeni e-scooter park alanı açılacağını belirten Gökçe, ilçe belediyeleri tarafından konumun belirleneceğini ifade etti. Park alanlarının inşasında scooter şirketlerinin de katkı sağlamasının beklendiği ifade edildi. Aynı zamanda park alanlarında açılış ücreti olmayacak.

Hız sınırı bazı alanlarda düşecek

Belediyenin planına göre, İstanbul’da trafik yoğunluğunun ciddi olduğu bazı bölgeler hassas bölge kapsamına girdi. Böylece bu bölgelerde hız sınırı düşük olacak. Hassas bölgelerde e-scooter hızının saatte 12,5 kilometre olması hedefleniyor. Scooter kaynaklı birçok kazanın yaşandığı İstanbul’da bu adımın, kazaların azalmasına katkı sağlayacağı bekleniyor.

Eğitim verilecek

E-scooter düzenlemesiyle ilgili diğer bir konu da eğitim oldu. Scooter kullanıcılarına, operatörlerin iki aylık periyotlarla eğitim vermesi hedefleniyor. Bununla birlikte, e-scooter uygulamalarının ilerleyen dönemde istanbulkart ile entegre olması da amaçlar arasında. Böylece toplu taşıma araçlarıyla, scooter kullanıcılarının entegre olması isteniyor.

İBB, e-scooterların yaygınlaşmasıyla birlikte sayısı gitgide artan e mobilite araçlarına önlem almak adına bir süredir hazırlık yapıyor. Özellikle Beşiktaş ya da Kadıköy gibi bölgelerde kaldırımlarda birçok e-scooterın park halinde olması, yayalar için ciddi sorunlar yarattı. Bunun ardından birçok kişi scooterlar için düzenleme talebinde bulundu. Kadıköy belediyesinin scooterları toplatması, Martı ve Binbin gibi firmaların tepki göstermesine neden olmuştu. İBB’nin 1500 scooter park alanı ve diğer düzenlemeleri vatandaşlardan olumlu dönüş aldı.