İstanbul Planlama Ajansı, şehirde ortalama yaşam maliyetine ilişkin son verileri paylaştı. Buna göre ortaya çıkan rakam şaşırttı.

Tüketici enflasyonu oranındaki artış, özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşları etkiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı ise aylık olarak “İstanbul’da yaşam maliyeti” raporu paylaşıyor. Ajansın son raporuna göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 86 arttı.

İstanbul Planlama Ajansı’nın verilerine göre şehirde yaşamanın ortalama maliyeti 31 bin 788 lira oldu. Ajans, bu rakamı hazırlarken ortalama gıda fiyatlarındaki artışı hesapladı. Bununla birlikte, ortalama yaşam maliyeti 4 kişilik bir aile için hesaplandı. Geçtiğimiz aya göre, 4 kişilik ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti 1225 lira artmış oldu.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Et fiyatlarında sert yükseliş

Yaşam maliyetindeki artışın nedenleri arasında temel gıdadaki zamlar geliyor. Türkiye çapında son dönemde fiyatı en çok artan gıdalar arasında kırmızı et geliyor. Kırmızı et fiyatı geçtiğimiz ayda yüzde 20 oranında yükselti. Kuşbaşı etteki fiyat artışının dışında, sebze meyvedeki yükselişler de dikkat çekiyor. Özellikle soğanın kilosunun 20 lirayı geçmesi, birçok vatandaşın tepkisini çekmiş durumda.

TÜİK verileri de doğruluyor

TÜİK bugün yaptığı açıklamada hane halkı temel harcamalarında fiyatı en çok yükselen ve düşen ürünleri açıkladı. Buna göre fiyat artışının en yüksek olduğu kalem yüzde 19,9 ile dana eti oldu. Bununla birlikte fiyat düşüşünün yaşandığı alanlar içinde, karayolu şehirler arası ulaşım yüzde 6 düşüşle yer aldı.

Ancak gıda tarafında tek zam kırmızı ette yaşanmadı. Süt ve yumurtada ciddi zamlar ortaya çıktı. Mart ayında, yumurtada yüzde 11’in üzerinde zam TÜİK raporunda yer aldı. İlaç, makarna, eğitim, mobilya alanında da Mart ayında yüksek zamlar görüldü. Türkiye’de, 2023 yılında asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zammın ardından zincir marketlerin fiyat sabitleme kampanyası başlamıştı. Ancak sabitleme 2 ayla sınırlı kaldı. Tedarik zincirinde fiyatları artan ürünler, zincir marketlerde de yükselişe geçti.