İstanbul'da yaklaşık 2 yıl önce başlayan kiralık ve satılık ev sıkıntısı devam ediyor. Ev olmaması nedeniyle her geçen gün kiralarda artarken emlakçılar ise vatandaşlık karşılığı satılık ev ilanlarını camlarını atmaya başladı. Kiralık evlerin büyük çoğunluğunda ise Türk aileye uygun değil ibaresi bulunuyor. Nerede ise her yerde Arapça kiralık ya da satılık ev ilanları var.

Kiralık ev bulmak vakti İstanbul olmak üzere artık birçok kentte daha zor hale gelmeye başladı. Özellikle kentsel dönüşüm sonrasında arzda sıkıntı olması nedeniyle fiyatlar da bir hayli yükseldi. Artık vatandaşlar kendi bütçelerine uygun ev bulmakta güçlük çekiyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de emlakçılar evleri sadece yabancılara kiralamak için ilanlar asmaya başladı. Hatta müşterilerin yabancı olması nedeniyle sektörde Arap emlakçı sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle Beylikdüzü, Esenyurt ve Başakşehir taraflarında emlakçılar sadece yabancılara kiralık ev veriyor. Bunun yanında vatandaşlık karşılığında daire satışı da başladı.

Türkler aramasın

Türkiye'nin en ünlü Emlak sitelerinde açılan mağaza iş ilanlar ise akıllara durgunluk verdi. Bazı ilanlarda Türkler aramasın sadece yabancıya kiralık gibi ibareler bulunan ilanların sayısı her geçen gün artıyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, Emlakçıların Türk vatandaşlarının Size uygun diyerek geri çevirdiğini sadece yabancılara hizmet vermeye başladığını söylüyor. Artık ilanlarda fiyatlar ve açıklamalar bile Türkçe yazılmıyor. Çünkü emlakçılar aynı site içerisinde aynı özelliklerdeki daireleri yabancılara çok daha yüksek fiyatlarla pazarlıyor Hatta eşyalı hale getirip günlük kiralık olarak da vermeye başladı. Akdoğan bir an önce bu ilanlarla ilgili harekete geçilmesi gerektiğini savunuyor.

istanbulda-turk-vatandaslarina-ev-yok-beylikduzu-esenyurt-ve-basaksehirde-vatandaslik-karsiligin-2

15 MİLYON 100 Bin Emekliye Destek Verilecek! 20 bin TL'ye kadar ödeme! Cumhurbaşkanı İMZALADI! 15 MİLYON 100 Bin Emekliye Destek Verilecek! 20 bin TL'ye kadar ödeme! Cumhurbaşkanı İMZALADI!

Vatandaşlık karşılığında ev satıyorlar

Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçelerinde ise emlakçılar Arapça açtıkları ilanlar da vatandaşlık karşılığında el satmaya başladı. Proje halinde olan ve piyasaya girmeyen birçok daire bu şekilde satışa çıkarılıyor. emlakçılar Bu sayede istedikleri gibi yüksek fiyattan evleri satabiliyor. Bu işletmelerin denetimsiz durumda olduğunu savunan Akdoğan, “Denetimsiz durumda olan bu işletmeler ayrıca yabancılara satış başta olmak üzere birçok iş ve işlemde mağduriyetlere yol açıyor. Hatta verdikleri yüksek ilanlar ile piyasayı bozuyor, fiyatların yukarı yönlü gidişine sebep oluyorlar” dedi.