İşgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan İsrailli Yahudi yerleşimcilerin silahlandığı ve çeteler halinde sokaklarda devriye attıkları gündeme düştü.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'nın güneyindeki Nablus'un Huvara beldesinden geçen bir yolda gece devriyesi başlattığını aktarırken KAN'a konuşan Yahudi yerleşimcilerden biri olan Kobe Zayat, yol güvenliğinde İsrail ordusuna destek verme gerekçesiyle devriyeye çıktıklarını iddia etti.

Gündeme düşen gelişmeler, silahlı Yahudi yerleşimcilerin, gece saatlerinde bölgedeki Filistinlilere yönelik intikam eylemlerinde bulunması ihtimalini akıllara getirdi.

İsrail'den Batı Şeria'ya baskın: 8 yaralı

Daha önce silahlı yerleşimcilerin, ana yollardaki Filistin bayraklarını indirerek İsrail bayrakları asmaları da ve gerginliğin tırmalandığı haberleri alınıyordu.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Yeniçağ'ın aktardığı bilgilere göre; bölgedeki yasa dışı yerleşimlerden gelen çoğu silahlı fanatik Yahudiler zaman zaman Filistinlilerin araç ve dükkanlarına saldırılar düzenliyor ve Filistinliler de fanatik Yahudilere taşlarla karşılık veriyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunduğu biliniyorken bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getirdikleri söyleniyor.