Geçtiğimiz aylarda yüzleştiğimiz deprem gerçeği, İstanbul da yaşayan vatandaşları da fazlasıyla tedirgin etti. Peki, İstanbul da depreme dayanıklı olan ve depremden etkilenecek yerler neresi?

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan İstanbul, beklenen büyük Marmara depreminden en fazla etkilenecek bölgeler arasında yer alıyor. Ancak fay hattının üzerinde ya da yakınında bulunmayan bazı semtlerin olası bir depremde daha az etkileneceği belirlendi. Avrupa bölgesindeki depreme dayanıklı semtler arasında Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Esenler, Sultangazi, Başakşehir, Sarıyer'in sahilden uzak bölümleri, Arnavutköy, Maslak, Alibeyköy ve Kemerburgaz-Göktürk bölgeleri yer alırken, Anadolu yakasında Sultanbeyli, Beykoz kıyısından uzak yüksek bölgeleri, Maltepe kıyılarından uzak bir bölümü ve Çekmeköy güvenli semtler arasında gösteriliyor.

İstanbul'da Olası Depremde En Çok Etkilenecek İlçeler

İstanbul'da yaşayanlar ve yerleşikler, deprem riskinin farkında olarak yaşamlarını sürdürüyor. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen İstanbul depremi konusu, uzmanların fay hatlarına yakınlık açısından birinci derecede etkilenecek olan ilçeleri belirlemesiyle yeniden gündeme geldi. Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar, depremde en fazla etkilenecek ilçeler arasında yer alıyor.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Bununla birlikte, İstanbul'da bulunan en eski ilçelerden olan Beyoğlu ve Fatih (Tarihi yarımada), depremden en fazla etkilenecek bölgeler arasında bulunuyor. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde olan ve uzmanlar tarafından en az 7 şiddetinde bir deprem beklenen İstanbul depreminde, pek çok ilçe ve yerin depremden etkileneceği tahmin ediliyor. Ancak, fay hattına olan mevcut uzaklığı veya bölgedeki binaların imar planına uygun olarak yapılması gibi faktörler, etkilenme olasılığını azaltabilir.