Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, ebeveynlerin kendi bebeklerinin cinsiyetini seçmeleri konusunda şans tanıyan bir teknik geliştirildi.

Cinsiyet seçmelerini mümkün kılan IVF (tüp bebek) tekniğinin yüzde 80 oranında işe yaradığı bilim insanları taraflarınca söylendi.

Yeni bir tüp bebek yöntemiyle bebeklerin cinsiyetini seçmek mümkün

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre yeni bir tüp bebek çalışma geliştirildiği bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu alanda uzmanlaşmış bilim insanları tarafınca devam ettirilen ve geliştirilen bu yeni tüp bebek yöntemi ebeveynlerin bebeklerinin cinsiyetlerini seçebilmenin artık mümkün olacağını yüzde 80 oranında doğruluyor. Ebeveynler istedikleri cinsiyette bebek sahibi olmaları halinde bu yeni tüp bebek öne sürülecek. Ayrıca istenen cinsiyette bebeğin dünyaya gelme ihtimali yüzde 80 oranında başarılı olduğu araştırmayı sürdüren bilim insanları tarafından doğrulandı.

“Teknik son derece güvenli ve verimli”

Bebeklerin cinsiyetlerinin belirlenebileceği bu yeni tüp bebek tekniğini araştıran ve yöneten araştırmacıların içerisinde New York’ta yer alan Weill Cornell Medicine’dan Prof. Gianpiero Palermo da bulunmaktadır. Prof. Gianpiero Palermo’nun da içinde yer aldığı araştırmacıların açıklamasına göre bu yeni tüp bebek tekniğinin son derece güvenli ve bir o kadar da verimli, ucuz ve etik açıdan kabul edilebilir bir teknik olduğunu savunuyorlar. Araştırdıkları bulguları çarşamba günü Plos One dergisinde yayınlayan araştırmacılar tekniğin detaylarına değindiler. Bu tekniğin yüzde 80 oranında başarılı olmasındaki en önemli sebebin spermi önceden ayırmak ve seçmenin olduğunu belirttiler. Spermi önceden ayırmak ve seçmek embriyoların cinsiyetinin belirlenmesinde önemli bir etken olduğu detayına değindiler. Araştırmacılar bunlara ek olarak yoğunluk ölçümlerini kullandıklarını söylediler. Bir X kromozomu veya bir Y kromozomu barındırıp barındırmadığına göre spermleri ayırdıklarını ardından çalışmanın X kromozomu barındıran spermle Y kromozomu barındıran spermin ağırlıklarının farklı olduğu detayını öne sürdüler. X kromozomu barındıran spermin, Y kromozomu barındıran spermden biraz daha fazla ağırlıkta olduğunu söylediler. Bu yeni tüp bebek yani IVF yönteminde sperm zenginleştirme ve cinsiyet belirleme işlemi, istenen cinsiyetlerdeki embriyolara sahip olmanın mümkün olmasını sağladığını belirttiler.

Cinsiyet seçimi pek çok ülkede yasadışı

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Embriyo cinsiyetinin seçilmesi pek çok ülkede etik kaygılar sebebiyle günümüzde hala bir tartışma konusu olarak devam etmektedir. Pek çok ülkenin doğru bulmadığı cinsiyet seçimi, cinsiyete bağlı hastalıkların oluşması gibi sebeplerle yüzünden bu belirtilen miktarda pek çok ülkede cinsiyet seçimi yasadışıdır. Bir embriyonun yani bir çocuğun cinsiyetini seçmek için teknolojinin kullanılması Amerika gibi benzer ülkelerde onaylansa bile başka ülkelerde hala tartışmaya açık ve bazı insanlara göre onaylanmayan bir durum ve tercihtir.