İflas paniği yaratan Credit Suisse’nin İsviçre Merkez Bankası’ndan 50 Milyar İsviçre frangı borçlanacağı açıkladı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan bankacılık krizinin ardından Avrupa’da da Credit Suisse paniği yaşanmış, İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankasının sermaye artırımı yapmayacaklarını da duyurmasıyla bankanın da hisse sendi fiyatındaki düşüş de yüzde 20’yi aşmış ve satış baskısı da piyasa geneline yayılmıştı.

Bunun yanı sıra Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy bir konuşmasında ise, Credit Suisse’e daha fazla destek vermeyeceklerini de duyurmasıyla başlayan panik satışları Avrupa kıtasında risk algısının had safhaya çıkmasına da sebep olmuştu.

İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse’ye 50 Milyar İsviçre Frangı borç verecek

Yaşanan bu gelişmelerin üzerine, İsviçre Merkez Bankası konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İsviçre Merkez Bankası SNB’den yapılan açıklamaya göre, Credit Suisse’in likiditesini güçlendirmek için 50 Milyar İsviçre Frangı yani 54 Milyar Dolar borç verileceğini ve bu konuyla ilgili de kararlı adımlar attığı bildirildi.

İsviçre Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Credit Suisse’nin teminatlı bir kredi tesisi ve kısa vadeli likidite imkanı kapsamında SNB’den 50 Milyar İsviçre Frangına yakın borçlanacağı aktarılırken, bu ek likitidenin Credit Suisse’nin ana faaliyet alanlarını ve müşterilerini destekleyeceği belirtildi. Bazı borçlanma senetlerinin de yaklaşık 3 milyar İsviçre frangı yani 3,2 milyar dolar kadar nakit karşılığında da geri alınacağı kaydedildi.

Bununla beraber, Credit Suisse’nin bu borçlanma kararı, İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu FINMA ve İsviçre Merkez Bankası SNB’nin bankayla ilgili endişeleri yatıştırmaya yönelik attığı likidite adımının da ardından geldi. FINMA ve SNB’nin yaptığı ortak açıklamada, piyasalarda paniğe neden olan Credit Suisse’e gerekirse likidite sağlanacağı bildirilmişti.