Yüksek Seçim Kurulu YSK, seçim ittifakının seçimlere katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin arasında yapılmasına karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, 14 Mayıs 2023 Pazar gününde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde seçimlere katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin seçimde ‘Siyasi İttifak’ yapmalarına ilişkin usul ve esasları belirledi.

Belirlenen usul ve esaslara göre, seçim ittifakları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenip ilan edilen seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partiler arasında yapabilecek. Bununla beraber, ittifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, genel başkanların imzalarını ihtiva eden ittifak protokolünü seçim takviminde belirlenmiş olan 24 Mart Cuma günü saat 17.00’ye kadar Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecek. Belirtilen bu saat ve tarihten sonra herhangi bir ittifaka yeni bir parti dahil edilemeyecek.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

İttifaktan ayrılmak isteyen partiler 7 Nisan Cuma günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirecek

Öte yandan ittifak yapacak partilerin, aday listelerini teslim edebilmeleri için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek 7 Nisan 2023 Cuma günü yine saat 17.00’ye kadar aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek ya da aynı süreç içerisinde Yüksek Seçim Kurulu’na bildirimde bulunarak bulunduğu ittifaktan vazgeçebilecek.

İttifaktan vazgeçen siyasi partiler aynı gün içerisinde saat 18.00’e kadar Yüksek Seçim Kurulu tarafından ittifak içerisindeki diğer siyasi partilere bildirilecek. Bununla beraber, vazgeçme durumunda seçim ittifakı diğer partiler arasında devam edebilecek. İttifaktan vazgeçmenin bildirilmesini takip eden gün saat 17.00’ye kadar da ittifak protokolü değiştirilebilecek ya da vazgeçilebilecek. İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin ittifak protokolünde oy pusulasında kullanılacak ittifak unvanını da belirleyebilecek.

Diğer bir yandan, Siyasi Partiler Kanunu’na göre kullanılamayacak unvanların ittifak adının belirlenmesinde de kullanılamayacak ve ittifak unvanı dışında işaret, amblem veya logo belirlenemeyecek. Unvanı olmayan ittifakın birden fazla olması halinde ise bu durum Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru sırasına göre numaralandırılacak. İttifak yapan siyasi partiler, kendi aday listelerini verebilecekler.

Son olarak, ittifaktaki partiler ittifak protokolünü kanunlara aykırı olmadan ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirtilen ilkeleri dikkate almak suretiyle hazırlayacak.