Geçen yıl Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle bu yılın Haziran ayına ertelenen Avrupa Şampiyonası'nda maçların seyircili oynanıp oynanmayacağı merak ediliyor. UEFA Avrupa Şampiyonası'nda A Grubu'nda mücadele edecek Türkiye A Mil

Geçen yıl Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle bu yılın Haziran ayına ertelenen Avrupa Şampiyonası'nda maçların seyircili oynanıp oynanmayacağı merak ediliyor. UEFA Avrupa Şampiyonası'nda A Grubu'nda mücadele edecek Türkiye A Milli Takımı, turnuvanın açılış maçında İtalya ile karşılaşacak. Ay-yıldızlıların İtalya karşısında galibiyeti arayacağı maç, 11 Haziran'da Roma Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak.


İtalya hükümeti yeşil ışık yaktı!


İtalya'nın Roma kentinde oynanacak açılış maçına yaklaşık 2 aylık bir süre kalmışken İtalya'dan kritik bir açıklama yapıldı. Türkiye ile oynanacak açılış maçıyla birlikte iki grup maçı ve bir çeyrek final maçının yapılacağı İtalya'da karşılaşmaların seyirci oynanıp oynanmayacağı sorusuna yanıt verildi. Konuyla ilgili ülkenin bilim kurullarına başvuru yapıldığını ve görüş istendiğini kaydeden İtalya, açılış maçına sınırlı sayıda seyircinin alınabileceğini bildirdi. İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Gabriele Gravina, İtalyan hükümetinin seyircili maçlar için olumlu yanıt vermesinin turnuva için önemine değindi.


Turnuvanın sistemi nasıl olacak?


Turnuvanın açılış maçı, 11 Haziran'da Roma Olimpiyat Stadyumu'nda İtalya ile Türkiye arasında yapılacak. Ay-yıldızlılar her takımın toplamda 3 maç yapacağı turnuvada A Grubu'nda İtalya, İsviçre ve Galler'le mücadele edecek. Toplamda 6 gruptan oluşacak turnuvada gruplarını ilk iki sırada tamamlayan 12 takımla birlikte en çok puan toplayan 4 grup üçüncüsü, son 16 turuna yükselecek. Turnuvada karşılaşmalar İtalya, Almanya, İngiltere, Rusya, Hollanda, İspanya, Romanya, Danimarka, İskoçya, Azerbaycan ve Macaristan'da yapılacak.