İYİ Parti’li Aytun Çıray, Meral Akşener’in çıkışının ardından İYİ Parti’ye ilişkin “Cumhur İttifakı işbirliği” iddiasına “Ahlaksızca” dedi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray, partisinin Cumhur İttifakı ile işbirliği yapacağı iddialarına sert tepki gösterdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2 Mart’ta toplanan altılı masanın Kılıçdaroğlu’nun adaylığında uzlaşmasının ardından 3 Mart’ta sert açıklamalarla karara destek vermediklerini ifade etmişti. Çıray, Sözcü TV’ye konuyla ilgili açıklamada bulundu ve önemli mesajlar verdi.

“Gerçeği yansıtmıyor”

Çıray, İYİ Parti’ye yönelik bu ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti ve partisinin AKP, MHP ile işbirliği yapacağı söylentilerine karşı çıktı. Çıray, ifadelerin dedikodu olduğunu ve ahlaksızca, utanç verici olduğunu belirtti. Öte yandan, Meral Akşener’in kumar masası ifadelerine de vurgu yapan Çıray, bu sözlerin Cumhur İttifakı ile işbirliği yorumlarına karşı söylendiğini söyledi.

İYİ Partili Turhan Çömez de sert çıktı

İYİ Parti cephesinde Aytun Çıray dışında başka üst düzey yetkili isimler de CHP kanadından gelen tepkilere sert çıktı. Akşener’in başdanışmanı olan Turhan Çömez önemli açıklamalar yaptı. Çömez, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık niyetini Akşener’e düne kadar söylemediğini belirtti. Partisinin bu duruma karşı bilgisinin olmadığını aktaran Çömez, 5 partinin desteği var, eğer siz yoksanız 5 parti bunu onaylarız çıkışının Akşener’i masadan dirsekleme anlamına geldiğini ifade etti.

Millet İttifakı neden kuruldu?

Turhan Çömez, altılı masanın bir yıldır özenli çalışma yürüttüğünü kaydetti ve millet ittifakının neden kurulduğu sorusunun yanıtına vurgu yaptı. Çömez, ittifaktaki tüm partilerin seçimin güvenliği konusunda ortak hareket etmesinin önemli olduğunu, bundan dolayı ortak adayın önemli olduğunu belirtti. Akşener’in süreçteki ilk vurgusunun “noter masası değiliz” olduğunu belirten Çömez, süreçte aynı zamanda Akşener’in “Ben aday olmayacağım” dediğini de belirtti. Halka sorma, anket yapma yöneliminin doğru olduğunu ifade eden Akşener’in başdanışmanı, altılı masadaki partilerin anket yaptırmaya karşı çıkarak Kılıçdaroğlu’nu desteklemesinin bir dayatma olduğunu söyledi.

İYİ Parti’nin altılı masadan ayrılıp ayrılmadığı konusuyla ilgili olaraksa Çömez, “Biz masadan ayrılmadık, 5 kişi masadan kalktı” diyerek ilginç bir yorum yaptı. İYİ Parti cephesinde Erhan Usta gibi isimlerden de, İYİ Parti’nin masadan henüz kalkmadığı yorumları gelmişti. Partinin pazartesi günü düzenlenecek altılı masa toplantısına katılma olasılığı hala var.