İYİ Parti’nin önde gelen isimlerinden Yavuz Ağıralioğlu, istifasının nedenine ilişkin konuştu.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde, İYİ Partili bazı kurmayların Kılıçdaroğlu ismine sert çıktıkları gündeme gelmişti. Bu isimlerden biri olan Yavuz Ağıralioğlu, dün partisinden istifa ettiğini duyurdu. İstanbul Milletvekili, TBMM’de yaptığı basın açıklamasında İYİ Parti’den istifa sürecine ilişkin önemli bilgiler verdi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Ağıralioğlu, istifasından önce, mevcut pozisyonunun partisi içinde yük oluşturmaya başladığını söyledi. Bundan dolayı ayrılık kararı aldığını vurgulayan siyasetçi, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına da ses yükseltti. Ağıralioğlu, “Köprüyü geçmek için yanlışa dayı diyecek adam değilim” dedi ve Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

“Mertlikle kaybetmeyi yeğlerim”

Yavuz Ağıralioğlu, önemsediği siyaset dilinin kuralsız, ahlaksız, ilkesiz kazanmaya nazaran mertlikle kaybetmek olduğunu söyledi. Aday seçiminin bir dayatma olduğunu idade eden Ağıralioğlu, artık İYİ Parti’yle olan siyasi birlikteliğinin de sona erdiğini söyledi. Partili arkadaşlarının başarılı olmasını istediğini belirten Ağıralioğlu, İYİ Parti’nin kırmızı çizgisi olan bazı konuların nihayete erdiğini ifade etti. Ağıralioğlu ayrıca, kem söz etmem, çünkü partideki isimler arkadaşlarımdır. Haklarını da ihlal etmem dedi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına neden karşı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına neden karşı olduğu yönündeki iddialara ilişkin de konuşan Ağıralioğlu, söz konusu iddialara yanıt verdi. Kılıçdaroğlu’nun alevi olması, HDP’ninse Kürt olmasının kendisi için problem olmadığını söyledi. Ağıralioğlu Alevilere kurban olsun, Kürt’e kurban olsun diyen siyasetçi, hayatı boyunca bu hatta durmaya devam edeceğini ifade etti.

Partiden istifasını sosyal medya ve TBMM açıklamasıyla duyuran Ağıralioğlu, ardından İYİ Parti lideri Akşener’le görüşmek istemiş ancak randevu talebinin reddedildiği iddia edilmişti. Bunun nedeni olarak, Akşener’in Ağıralioğlu’nun istifasını kendisiyle görüşmeden önce vermesine tepki gösterdiği düşünülüyor.