Türkiye'nin vicdanında en büyük yaralardan biri olan Kadir Şeker davasında ceza bozuldu...

Konya’da bir kadına yapılan şiddete engel olmaya çalışırken çıkan tartışma esnasında Özgür Duran’ın bıçaklanarak ölümüne sebep olan Kadir Şeker’e verilen cezayı Yargıtay bozdu ve Kadir Şeker'in tahliye edilerek yargılamaya tutuksuz devam edileceği söylendi.

Kadir Şeker, Konya'da sevgilisi Ayşe Dırla'ya bağırıp, kamelyayı yumruklayan Özgür Duran'a müdahale etmek isterken yaşanan boğuşma esnasında Duran'ı bıçaklayarak ölümüne sebep olmuştu ancak iyiliğinin karşılığında ağır bir mahkumiyet cezası almıştı.

Mahkeme, Şeker'i "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırmış, suçun tahrik altında işlendiği gerekçesiyle de ceza 15 yıla çevmiş ve iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürmştü.

Karara itiraz edilmesi üzerine dosya İstinaf Mahkemesine gönderilmişti ki dosyaya yapılan itirazı inceleyen Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Şeker'in aldığı 12 yıl 6 ay hapis cezasını hukuka uygun bulmuştu.

Ancak mücadele sürdü ve kararın temyiz edilmesi sonrasında dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

AKILLARDA KADİR ŞEKER'İN ÖZGÜRLÜĞÜNE MAL OLAN AYŞE DIRLA'NIN MAHKUM ETTİREN İFADESİ KALDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan tebliğnamede, suçta kullanılan bıçağın öldürmeye elverişli olması, hedef alınan vücut bölgesi ve darbenin şiddeti birlikte değerlendirildiğinde, Kadir Şeker'in eylemine bağlı olarak ortaya çıkan kastın öldürmeye yönelik olduğuna, Şeker'in savunmalarının öldürme kastı bulunmadığına, ilgili madde kapsamında kalan "yaralama sonucu ölümün meydana gelmesi" suçunu oluşturduğuna ilişkin temyiz itirazlarının reddi talep edilirken başsavcılık, Kadir Şeker dosyasını bozma istemiyle Yargıtay 1. Ceza Dairesine gönderdi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, dosyayla ilgili olarak yapılan temyiz incelemesini tamamladı ve  Kadir Şeker'in cezasını fazla bularak bozdu. Kararda, maktul Duran'ın Kadir Şeker'e sinkaflı küfürler etmesi, üzerine yürüyerek tekme tokat vurması ve boğazını sıkarak yaralamasına haklı olarak dikkat çekildi.

Şeker'in tahliye edilip edilmeyeceği konusunda ise değerlendirmelerde bulunan avukatı, şu ifadeleleri kullandı:

"Mevcut infaz düzenlemeleri göz önünde bulundurulduğunda, Kadir Şeker bir yıl kapalı cezaevinde kalıp ardından açık cezaevinde cezasını tamamlayacaktır. Fakat, Covid-19 tedbirleri kapsamında açık cezaevinde bulunan mahkumların uzun süredir izinli olduğu göz önünde bulundurulduğunda Kadir Şeker bu durumda izinli olarak günlük hayatta cezasını sürdürecektir. Fakat bilindiği üzere Kadir Şeker 2 yıl 4 aydır tutuklu bulunmakta. Tutuklu bulunduğu süreden kapalı cezaevinde geçirmesi gereken süre mahsup edildiğinde, Şeker'in bir yıl 4 ayını tutuklu olarak geçirmesi yaşadığı hak mahrumiyetini gözler önüne sermektedir. İlk derece mahkemesinin Yargıtay'ın bozma ilamına uyması halinde tutuklulukta geçen süre sebebiyle yaşanılan mağduriyet ve hükmedilecek ceza miktarı göz önünde bulundurulduğunda ilk derece mahkemesi tarafından Kadir Şeker'in tahliye edilerek yargılamaya tutuksuz devam edileceği kanaatindeyiz."

Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı