İzmir'de bu sabah saatlerinde yaşanan depremler halkı paniğe sürükledi. Saat 08.

İzmir'de bu sabah saatlerinde yaşanan depremler halkı paniğe sürükledi. Saat 08.00'de başlayıp 09.30 arasında yaşanan dört depremin büyüklüğü 4,1 ile 5,1 arasında değişti. Son olarak ise saat 11.35'te meydana gelen depremin büyüklüğünün 5,1 olduğu kaydedildi. Depremlerin ardından açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şimdiye kadar olumsuz bir ihbarla karşılaşmadıklarının altını çizdi.

Ahmet Ercan, İzmir'deki sağlam ve dayanıksız bölgeleri açıkladı!


Korkutan depreme ilişkin açıklamada bulunan deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bayraklı ilçesindeki yapıların sağlam olmamasından dolayı korktuğunu dile getirdi. Son yaşanan depremleri bir "deprem fırtınası" olarak tanımladığına değinen Prof. Dr. Ercan, Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yer alan bazı yapıların yıkılma eşiğine dayandığını kaydetti.Bu depremlerin iyiye işaret olmadığının altını çizen Ercan, İzmir'de yaşayan ve yazlığı olan vatandaşların yazlıklarına dönmesi gerektiğini dile getirdi. Karaburun'un zemininin sağlam olduğunu kaydeden Ercan, yaşanacak bir depremde Karaburun'un çok az etkileneceğini sözlerine ekledi. Ercan'a göre ise Gediz, Çiğli ve Menemen ilçeleri ise depreme dayanıklı olmayan bölgeler olarak geçiyor.


Hasan Sözbilir'den önemli açıklamalar!


İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin meydana geldiği bölgenin Midilli Adası'nın güneyi olduğunu aktardı. Midilli fayı üzerinde 2017'de meydana gelen depremin büyüklüğünün 6.3 olduğunu kaydeden Sözbilir, bölgedeki depremlerin bir süre daha devam edeceğini öngördüklerini ifade etti. 30 Ekim'de gerçekleşen ve Türkiye'yi yasa boğan 6.9'luk depremin Samos açıklarında meydana geldiğine değinen Sözbilir, şimdi gerçekleşen depremlerle o depremin ilgisinin bulunmadığını vurguladı.