Türkiye'de kamu güvenliği alanında önemli bir rol oynayan Jandarma Genel Komutanlığı, 2 bin 380 astsubay alımı için başvuruları kabul etmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu ilan sayfasında yer alan duyuruya göre, adayların dikkatlice incelemesi gereken başvuru şartları belirlendi. Bu alımla ilgilenen adaylar için detaylı bilgileri derledik.

Başvuruların 14 Ocak'ta sona ereceği bu alımda adaylardan aranan şartlar oldukça belirgin. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğundan, belirli branşlardan lisans veya ön lisans mezunu olma şartına kadar bir dizi kriter adayların başvuru yapabilmesi için aranacak.

Alıma başvuracak adayların, lisans mezunları için 2022-2023 yıllarında yapılan KPSS'den genel kültür ve genel yetenek puan türünden en az 60 puan almış olmaları gerekiyor. Ön lisans mezunları için ise 2022 yılında yapılan KPSS'nin genel kültür ve genel yetenek puan türünden en az 60 puan şartı aranıyor.

Adaylarda aranan diğer önemli kriterler arasında 27 yaşını bitirmemiş olmak, silah taşıma veya silahlı görev yapma hukuki engelinin bulunmaması, sağlık yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıma, alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmemiş olmak gibi şartlar bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı 27 Şubat'a Kadar 8000 Personel Alacak! Hangi Pozisyonlarda ve Meslekten Personel Aranıyor Belli Oldu! Sağlık Bakanlığı 27 Şubat'a Kadar 8000 Personel Alacak! Hangi Pozisyonlarda ve Meslekten Personel Aranıyor Belli Oldu!

Alım sürecinde şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarının ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğu da belirtiliyor. Bu grup, belirli bir puanın en az %80'ini almış olmalıdır.