Vatandaşların korktuğu olası büyü İstanbul depremiyle ilgili görüşleri sorulan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları
Vatandaşların korktuğu olası büyü İstanbul depremiyle ilgili görüşleri sorulan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son zamanlarda önemli bir hareketlenmeyle karşı karşıya olduklarını bildirdi. Bu yıldan başlayarak 2022 ve 2023'ün de deprem bakımından bir hayli hareketli geçeceğini kaydeden Ercan, bu yılların Türkiye için "deprem yılları" olacağını söyledi.

"Yer kabuğundaki hareketlenme muazzam"


Yerin çekirdeğindeki olağan sınırların üstünde bir hareketlenme tespit ettiklerini kaydeden Övgün Ahmet Ercan, bahsettikleri bu üç yılda hem dünya he de Türkiye'de çok sayıda depremin gerçekleşeceğini ifade etti. 2020 yılının deprem bakımından ülkenin gündemine oturduğunu hatırlatan Ercan, geçtiğimiz yılda yaşanan 7 büyük depreme işaret etti. Son olarak Ege Denizi'ndeki Sisam fayının 7 büyüklüğünde depreme yol açtığını hatırlatan Ercan, bu depremde 118 kişinin öldüğünü hatırlattı. Bu korkunç depremin artı sarsıntılarının bu yıl boyunca süreceğini belirten Ercan, bu artçıların yıkıcı olmayacağını söyledi.


Midilli Adası'nda büyük bir deprem olacak!


Midilli Adası'nda 6.6'dan daha büyük bir depremin beklendiğini kaydeden Ercan, İzmir depreminin ardından bölgedeki yapıların fazla yorulduğunu ve hasar aldığını aktardı. Güvenli bölgelerde inşa edilecek toplu konut projeleriyle birlikte bu bölgelerdeki kira artışının engellenebileceğini aktaran Ercan, Sivas ile Kayseri arasında dün meydana gelen depreme ilişkin de yorum yaptı. Bu depremin "Deliler Kırığı" adı verilen bir yerde geliştiğini kaydeden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bu bölgede 5.5'ten daha büyük bir deprem öngörmediklerini vurguladı.