Yalnızca kadınlara özel destek ödemesi onaylandı. İşte 2 yıla kadar ödenecek aylık 4 bin 800 TL desteğe dair ayrıntılar...

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında vatandaşlara çeşitli konularda yardımlar sağlanmaktadır. Son açıklama doğrultusunda ise kadınlar için 24 aya kadar sosyal yardım ödemeleri yapılacağı açıklandı. Ödemeler tamamen karşılıksız olup şartları sağlayan kadınlara yatacak. 18 yaşını doldurmuş kadınlar için sağlanacak sosyal yardım ödemeleri içinse başvuru şartı bulunuyor.  

Ülkemizde dar gelirli haneler için sağlanan çeşitli sosyal yardım projeleri bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmakta olup valilikler, belediyeler ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile de yapılabilmektedir. 18 yaşını dolduran vatandaşların başvuruları gerçekleştirmesi halinde çeşitli sosyal yardım ödemelerinden faydalanması mümkündür. Peki, kadınlara özel sosyal yardım detayları neler? Kadınlara yapılacak sosyal yardım ödemesi şartları neler?  

Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel: 100.000 TL’ye Kadar Kredi Fırsatı! Yapı Kredi Bankası Müşterilerine Özel: 100.000 TL’ye Kadar Kredi Fırsatı!

çoklu doğum yardımı başvurusu 2023

18 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ 

18 yaşını dolduran kadınlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirli bir şart doğrultusunda sosyal yardım ödemesi sağlanmaktadır. Kadınlara özel olan bu destekte çoklu doğum gerçekleştirilmesi söz konusudur. Çoklu doğum yapan 18 yaşını doldurmuş kadınlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım ödemeleri yapmaktadır. 

18 yaşını dolduran ve doğum yapan kadınlar için yapılan “Çoklu Doğum Yardımı” için öncelikle dar gelirli aileler baz alınmaktadır. Muhtaçlık sınırında olan aileler için yapılan çoklu doğum yardımı ödemesinde anne ya da baba başvuru gerçekleştirebilmektedir. Bu sosyal yardım ödemesinde temel amaç çocuğun öz bakım ve beslenmesinin sağlanabilmesidir. 0 ile 24 ay aralığında ödenmesine karar verilen çoklu doğum yardımı ödemesi için başvuru yapılması şartı bulunmaktadır. 

çoklu doğum yardımı başvurusu

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Çoklu doğum yardımından faydalanmak isteyen annelerin müracaatlarını SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığı ile gerçekleştirmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı olan ya da Mavi kart sahibi vatandaşlar başvurularını gerçekleştirdikten sonra ödemelerini alabilmektedir. 2023 yılında gelen zamlarla birlikte yüzde 54,6 oranında zamlanan çoklu doğum yardımı 400 TL olmakla birlikte 2 ayda bir hesaplara geçmektedir ve PTT aracılığı ile 24 ay süresince 4 bin 800 TL ödenmektedir.