Borçlarını ödeme güçlüğüne düşen ve sonunda bankalar tarafından kara listeye alınan kişilerin artık bankalarda işlem yapması oldukça zor bir hale geliyor.

25-40-50 bin TL hızlı kredi veriyor... Kara liste icra kredi notu hiç önemli değil! O bankalar anında onaylı. Ülkemizde kredi kullanmadan konut veya taşıt almak oldukça zor olduğundan kara listeye alınan kişilerin araç ya da ev alması çok daha zor oluyor. Bu kimselere bazı bankalar kredi kartı dahi vermiyorlar. Bu durumdan kurtulması için kişinin yeniden gelirini düzenlemesi ve bankalar ile aralarında olan borç alacaklı ilişkisini bitirmesi elzemdir. Tabi kişinin durumuna göre bunu yapabilmesi de çok zor olabiliyor. Bankalarla icralık olmuş olan kişilerin kara listeden çıkması daha fazla bürokratik işlem gerektirirken sadece ihtar almış olan kimselerin işleri daha kolay olacaktır. 

Zor ama İmkânsız Değil 

Bir bankadan borç almış ve ödeme güçlüğüne düşmüş kimselerin isimleri avukatlara verilir ve kişiler hakkında hukuki işlem başlatılarak isimleri ortak bir kara listeye alınır. Bu durumdan kurtulmak isteyen kimselerin öncelikle borçlarını ödemesi gereklidir. Bu konuda bankayla konuşup taksitlendirme yolunu gidilebilir.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Borç bittikten sonrada bu durum sicile işlendiğinden dolayı kara listeye girdiğin hep gözükür. Fakat borç bittikten sonra yeniden kredi kartı alıp düzenli ödemeler yaparak, ihtiyaç kredisi gibi basit krediler çekip ödeyerek ve otomatik ödeme talimatları vererek kredi notunuzu yükseltebilir ve bankalardan kredi çekebilir hale gelebilirsiniz. 

Yine De Bankalardan Kredi Alabilirsiniz 

Her ne kadar bankalar kara listede olan kimselere kredi onayı vermeseler de bazı özel ve kamu bankaları ipotek gibi ek talepler yerine gelirsebelirli miktarlarda kredi talebini onaylayabilmektedir. Bu şekilde onay veren kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbank’tır. Özel Bankalara baktığımızda ise genellikle küçük bankaların bunu kabul ettikleri görülmektedir. Bu bankalardan bazıları Aktifbank, Citibank, Alternatifbank, Burganbanktır.

Ayrıca belgesiz dijital kanallardan çekilen ihtiyaç kredilerden bazılarına kara listeye girenlerde başvurabilmektedir. Akbank Yanımda uygulaması üzerinden başvurulan bazı krediler bu örnektir. Eğer kara listedeyseniz bankalara yüz yüze başvuruda bulunup durumunuzu anlatarak kredi talebinde bulunmanız olumlu sonuç alma ihtimalinizi kuvvetlendirecektir. 

ilan365.net özel haber