Karadağ'da Avrupa Hareketi'nin lideri Jakov Milatovic, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazandı.

Karadağ'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sona erdi ve Avrupa Hareketi lideri Jakov Milatovic, ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlerin ikinci turunda oyların yüzde 60'ını alarak zafer kazanan Milatovic, Karadağ'ın 8. cumhurbaşkanı oldu. Rakibi mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ise oyların yüzde 40'ını aldı.

Seçimleri takip eden bağımsız İzleme ve Araştırma Merkezi'nin (CeMI) paylaştığı sandık çıkış anketlerine göre, seçime katılım oranı yüzde 70.5 olarak gerçekleşti. Bu sonuçlar, Karadağ'daki Sırpların desteklediği 37 yaşındaki Milatovic'in kesin bir zafer elde ettiğini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Djukanovic, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Jakov Milatovic'i almış olduğu oylardan dolayı tebrik ediyorum. Kendisinin başarılı bir cumhurbaşkanı olmasını umuyorum çünkü onun başarılı olması, Karadağ'ın da başarılı bir ülke olacağı anlamına gelmektedir" dedi. Djukanovic, seçimin demokratik bir ortamda ve sorunsuz geçtiğini belirterek kendisine oy veren seçmenlere teşekkür etti.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Seçim sonuçları, mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic'in 32 yıllık iktidarının sona erdiğini işaret ediyor. Karadağ Devlet Seçim Kurumu'nun açıkladığı rakamlara göre, ilk turdaki katılım oranı yüzde 63.1 olmuştu.

Milatovic, üniversite eğitimini Karadağ Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde tamamladıktan sonra yüksek lisansını Oxford Üniversitesi'nde yapmıştı. Seçim kampanyası sırasında, ülkede ekonomik istikrarın sağlanması ve yolsuzlukla mücadele konularına yoğunlaştı.

Karadağ'da cumhurbaşkanlığı seçimleri, ülkenin Avrupa entegrasyonu sürecinde büyük önem taşıyor. Milatovic, seçimlerinin ardından yaptığı açıklamada, 'Avrupa'ya doğru ilerlemeye devam edeceğiz ve ülkemizi daha da güçlendireceğiz' dedi. Milatovic'in seçim zaferi, Karadağ'ın bölgedeki siyasi dengelerini değiştirebileceği ve Balkanlar'da yeni bir dönemin başlayabileceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

Karadağ'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Avrupa Hareketi lideri Jakov Milatovic'in zafer kazandığı görüldü. Mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic'in 32 yıllık iktidarının sona ermesiyle birlikte, ülkede yeni bir dönemin başlayacağı düşünülüyor. Milatovic, seçim kampanyası sırasında vurguladığı ekonomik istikrar ve yolsuzlukla mücadele konularında çalışmalar yapacaklarını açıkladı. Seçimin ardından, Karadağ'ın bölgedeki siyasi dengelerini değiştirebileceği ve Balkanlar'da yeni bir dönemin başlayabileceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.