Ocak ayının ortasında yağışlı ve soğuk havaya esir olan Türkiye'de resmen kışın ortasında bahar yaşanıyor. Özellikle Şubat ayının ilk günlerinde ısınan hava nedeniyle vatandaşlar salgın dinlemedi ve sokaklara çıktı.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri
Ocak ayının ortasında yağışlı ve soğuk havaya esir olan Türkiye'de resmen kışın ortasında bahar yaşanıyor. Özellikle Şubat ayının ilk günlerinde ısınan hava nedeniyle vatandaşlar salgın dinlemedi ve sokaklara çıktı. Ülke genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin bir hayli üzerine çıktı. Samsun'da 23 dereceye ve Antalya'da 22 dereceye çıkan hava sıcaklığı adeta yazdan kalma günlerin yaşanmasına neden oldu.Karadeniz Bölgesi'nde de sıcaklıklar yükseldi ve mevsim normallerini aştı. Bu sıcaklık değerleriyle birlikte kış aylarının rekoru da kırılmış oldu. Karadeniz'de adeta Akdeniz gibi seyreden yüksek sıcaklıklar nedeniyle vatandaşlar sahillere akın etti. Salgından ve tedbirlerden bunalan vatandaşların sıcak havayı fırsat bildiği görüldü. Uzun yıllardır bu aylarda böyle bir sıcaklıkla karşılaşmadıklarının altını çizen vatandaşlar, bir yandan sıcak havanın keyfini çıkarırken bir yandan da bu mevsimde bunun doğal olmadığı görüşünü dile getirdiler.


"Mevsimin gerektirdiği koşulları iple çekiyoruz"


Sıcak havayı fırsat bilerek kendini sahile atan Halil İbrahim İleli, sıcaklıkları fırsat bilerek gezdiklerini ancak bir taraftan da içlerinde bir korkunun olduğunu belirtti. Bu sıcaklıklar nedeniyle kuraklıktan korktuklarını kaydeden İleli, ilerde su sıkıntısının yaşanmaması için şimdi kar yağmasını istediklerini ifade etti. Bu aylarda mevsimin gerektirdiği kış koşullarının yaşanması gerektiğini dile getiren İleli, kış mevsiminin bir an önce kendini hatırlatmasını arzu ettiğini belirtti.


"Hava güzel ama endişeliyiz"


Trabzon'da yaşayan Selma Kaya ise sıcaklığı fırsat bilerek torununu parka getirdiğini ve montlarını çıkardıklarını kaydetti. Trabzon'un kış aylarında normalde yağışlı ve soğuk olduğunu hatırlatan Kaya, Akdeniz ve Ege bölgesi gibi bu mevsimlerde bu havalara alışık olmadıklarını vurguladı. Kaya, mevsimin bu kadar değişmesinin bir taraftan da kendilerini endişelendirdiğini söyledi.