TOKİ tarafından inşa edilecek olan afet konutlarının ödeme koşulları belli oldu. Bu duruma göre hak sahipleri, maliyet üzerinden borçlanacak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, bölgede inşa edeceği konutların ödeme koşullarını belirledi.

TRT Haber’in aktardıklarına göre; hak sahiplerine maliyet üzerinden borçlandırma yapılacak. 2 yıl ödemesiz ve toplam 20 yıl faizsiz ödeme imkânı sunulacak.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Afet yapıtlarının ödemesi nasıl yapılacak?

Yapıların fiziki özelliklerini TOKİ belirleyecek. Konut, iş yerleri ve ahırlar için binalar teslim edildikten sonra 2 yıl ödeme istenmeyecek. İş yerleri için yüzde 4 faizle 8 yılda ödeme planı sunulacak. Ödemeler, aylık veya yıllık eşit taksitlerle yapılabilecek.

Afet yapılarında kimler hak sahibi olabilecek?

Yıkılan veya ağır hasarlı konut, iş yeri ve ahır sahiplerine hak tanınacak. Afetzedenin kaç konutu olursa olsun kendisine 1 konut yapılacak. Başka bir ilde hasarsız konutu olanlar da hak sahibi olabilecek. Büyükşehirlerde, aynı ilçede hasarsız başka konutu olanlar ise bu konutlardan faydalanamayacak.

Afet yapılarına başvurular nasıl olacak?

TOKİ tarafından yapılacak afet yapılarında, başvuruların nasıl olacağı da kesinleşti. Başvuru; konut, iş yeri ve ahır için ayrı ayrı gerçekleştirilecek. Her ilde açıklanacak 2 aylık süre içerisinde yapılacak. Başvurular belirlenen noktalardan ya da e-Devlet üzerinden alınacak. Sonuçlar mahallinde askıya çıkarılacak, valilik ve il AFAD internet sitelerinde duyurulacak. Hak sahibi kabul edilmeyenlerin 15 günlük itiraz süresi olacak.

Orta hasarlı binalar için de güçlendirme kredisi verilecek. Konut ve ahırların kredi borcu, teslimden sonraki 8 yılda faizsiz ödenecek. İş yerlerinde yüzde 4 faizle 3 yılda geri ödeme imkânı sunulacak.