Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli ve memur maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını açıklamasının ardından kıdem tazminatı tavanı da değişti.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli ve memur maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını açıklamasının ardından kıdem tazminatı tavanı da değişti. 


TÜİK geçtiğimiz gün aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerin ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da son altı ayın verileri dikkate alınarak netleşti. Öte taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yapılacağı açıklandıktan sonra gözler kıdem tazminatındaki değişikliğe çevrilmişti.

632x314-kidem-tazminati-tavani-2023-kidem-tazminati-tavani-ne-kadar-olacak-asgari-ucret-zammi-ile-kidem-tazminati-kac-1671525182299


Kıdem Tazminat Netleşti!


Yeni yılın başlaması ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı merakla bekleniyordu. Son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak maaşlara yapılacak zammın netleşeceği belirtilmişti. Dolayısı ile TÜİK’ in açıklayacağı aralık ayı enflasyon rakamları piyasa tarafından yakından takip ediliyordu. Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği aralık ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz gün açıklandı. 


TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarına baktığımız zaman, enflasyon aralık ayında %1,18 olarak gerçekleşirken yıllık enflasyon %64,27 olarak açıklandı. Son altı ayın enflasyon rakamı ise %15,39 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. Öte taraftan açıklanan verilere göre, bir önceki senenin aynı ayına kıyasla minimum artış gösteren ana grup %25,87 oran ile ayakkabı ve giyim oldu.

Ayı zamanda yine açıklanan verilere göre  bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile artışın maksimum olduğu ana grup ise %79,83 oran ile konut olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca alkolsüz içecek ve gıda grubunda ise enflasyon %77,87 oranında gerçekleşti. 


TÜİK’ in açıklamış olduğu aralık ayı TÜFE rakamları ise yıllık %64,27 aylık %1,18 oranında gerçekleşirken son altı ayın enflasyon rakamları ise %15,39 oranında gerçekleşti. Burada TÜİK’ in açıklamış olduğu veriler ışığında şunu söyleyebiliriz: TÜFE’ deki değişim 2022 yılı aralık ayında on iki aylık ortalamalara kıyas ile %72,31 oranında gerçekleşti. 

AnyConv.com__SQzqIwyvH0SWalqwHKyRLQ


Toplam 35 Bin TL Hesaplara Yatacak!


TÜİK’in açıklamış olduğu verilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını açıklaması ile gözler kıdem tazminatına çevrilmişti. 2022 yılının ikinci yarısında kıdem tazminatı tavanı 15 bin 371 lira olarak uygulandı. Bu rakam 2023 yılında 19 bin 213 TL’ ye arttı. Böylelikle kıdem tazminatında tavan 19 bin TL’ yi aştı diyebiliriz. Ayrıca burada refah payının da açıklanması ile kıdem tazminatının 25 bin TL’yi bulması beklendiği de belirtilmelidir. Refah payı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadığını ifade edebiliriz. 


Geçtiğimiz günlerde EYT düzenlemesi ile gözler bankaların promosyon çalışmalarına çevrilmişti. Hem yeni yılın gelmesi ile hem de EYT düzenlemesi ile emekli promosyon ödemelerinde güncellemeler yapılacağı belirtildi. Ayrıca başvuru tarihlerinde de değişiklik yapılarak uzatıldı. Yeni rakamlar ile maaşını taşıyan kişilerin üç yıl bankada kalma sözü ve maaşına göre promosyon ödemesi alacağı ifade edildi.

Bu bağlamda şubat ayında ilk maaşlarını alan EYT lilerin promosyon ödemesi alması da ardından başlayacaktır. Yeni güncel rakamlar ile emeklilere 10 bin TL’ ye kadar promosyon kampanyalarının hazırlanacağını ifade edebiliriz.


Emeklilerin bankaların birbiri ile girdiği bu arışta hazırladıkları promosyon kampanyalarını yakından takip etmesi gerekmektedir. Kampanyaların şartlarını sağlayan emekliler gerekli promosyon ödemelerinden yararlanacaklardır. Özel bankaların yanında kamu bankaları da kampanyalar hazırlayarak kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmak istemeyeceklerdir. Bilhassa EYT düzenlemesinin yapılması ve yeni yılın gelmesi ile promosyon ödemelerinde güncellemeler yapılmasına neden oldu.