Kılıçdaroğlu AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun süredir nedeni merak edilen "özel tercüman" kullanımına öyle bir açıklama yaptı ki gündemde yankısı gecikmedi.

Erdoğan'ın özel tercüman kullanımı için "Her devletin elinde bir Erdoğan dosyası var. Bu yüzden özel tercüman kullanıyor" diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalar ile soru işaretlerini de çoğalttı.

Halk TV’den Fikret Bila’ya açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmede çevirmen olarak yer alan ve Malezya Büyükelçisi’ykenmerkeze çekilerek de ayrıca dikkat çeken Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab için kullandığı “hanım kızımız” sözüne ilişkin eleştirilere yanıt verirken ilginç açıklamalarda bulundu.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

“Eleştirilerime yanıt veremeyince buradan saldırıyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşürken özel tercüman kullanmasının ‘kendisi ve ailesiyle ilgili korku ve kaygı duymasından’ kaynaklandığını açıklarken kullandığı ifadeler dikkat çekti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın alışılanın ve dünyanın aksine yabancı devlet adamlarıyla ikili görüşmelerinde Dışişleri Bakanlığı personeli yerine özel tercüman kullanması hakkında şunları söyledi;

Erdoğan'ın tüm görüşmelerinde neden "Hanım Kızımız" var?

“Erdoğan, devleti bilmiyor. Kendisini devlet sanıyor. Bir kişi devlet olamaz. Devletlerin dış ilişkilerinde yerleşik kuralları vardır. Ülkeyi yönetenler bir yabancı devlet başkanıyla görüşüyorsa, o görüşmede tercüman olarak da tutanak düzenleyici olarak da dış işleri personeli olur. Dışişleri’nden diplomat olur, tercüman olur. Özel tercüman olmaz.

Eğer ikili görüşmeye Dışişleri mensubu değil de özel tercümanla katılıyorsanız, devletten gizlediğiniz bir şeyler var demektir. Şimdi Erdoğan’la Biden arasında ne konuşulduğunu üçüncü kişi olarak sadece özel tercüman biliyor. Bu görüşme devlet kayıtlarına giriyor mu, giriyorsa ne kadarı giriyor, ne kadarı girmiyor bilmiyoruz. Böyle devlet yönetilmez.

KORKTUĞU ŞEYLER VAR

Erdoğan dış politikayı şahsileştirdi. Ekonomide olduğu gibi ahbap çavuş ilişkisine dönüştürdü. Dış politika milli bir konudur. Şahsi mesele değildir. Erdoğan bunu korktuğu, kaygılandığı için yapıyor.

Çünkü her devletin elinde bir Erdoğan dosyası var. Bunun örneğini Trump verdi. ‘Senin malvarlığını araştırırım’ dedi. Erdoğan yanıt veremedi. Kendisi ve ailesinin malvarlığıyla ilgili korkuyor, çekiniyor. Bu nedenle belki dış politikada, ödünler veriyor. Özel tercümanı bu nedenle kullanıyor.

Ülkeyi yöneten birinin ikili görüşmelerde özel tercüman kullanması şahsi çıkarı için ülke adına ödün vermeye uygun bir zemin oluşturuyor. Ne ödünler verdiğini bilmiyoruz. Bu görüşmelerde kendisiyle, ailesiyle ilgili ne söylüyor bilmiyoruz. Yalvarmalar, yakarmalar nereden kaynaklanıyor? Böyle dış politika olmaz, böyle devlet olmaz.”

‘HANIM KIZIMIZ’ ELEŞTİRİLERİNE GELİNCE

Bu Anadolu’da yaygın şekilde kullanılan, nezaket yüklü bir hitaptır. Benim eleştirilerime yanıt veremeyince buradan saldırıyorlar. Komik bir durum. Ama onlar halktan Anadolu’dan koptukları için bu kavramları da unuttular. Kibirlerinden hanım kız hitabının bile ne anlamı geldiğini unutmuş görünüyorlar.