Son günlerde basında çıkan haberlerle de doğrulanan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı gerginlik yaratırken altından da bambaşka korkular çıktı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının dillenmesi üzerine, çoklu aday formülleri devreye girerek İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in adaylığı da konuşulmaya başlandı.

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığında ısrar ettiğini söyleyenlerden Abdulkadir Selvi de seçime ortak adayla değil çoklu adayla gidilebileceğinin kuvvetle muhtemel olduğunu açıkladı.

Selvi'nin açıklamalarında ise Kamuoyunda paylaşılan Kılıçdaroğlu'nun kazandığı anketlerin CHP Genel Merkezi tarafından Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemek amacıyla yaptırıldığını ve ayrıca Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı’nı kaybedeceği korkusu ile adaylıkta ısrarlı olduğunu söylemesi dikkat çekti.

6 muhalefet liderinden 10 maddelik Temel İlkeler ve Hedefler Bildirgesi - BBC News Türkçe

Hürriyet yazarlarından Abdulkadir Selvi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığında ısrarı üzerine Akşener alternatifinin doğduğunu yazdı.

Selvi, haberini ismini vermediği bir kaynağa dayandırarak şu şekilde açıkladı;

"'A planı Meral Akşener değildi. A planı Ekrem İmamoğlu’ydu. Meral Hanım başbakanlığa talibim derken samimiydi. Ama Ekrem İmamoğlu elde patlayınca Meral Akşener ismi gündeme geldi' diye söze başladı kaynağım.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

O zaman, 'Meral Akşener A planı olduysa o zaman Kılıçdaroğlu ne olacak? Kemal Bey, gemileri yaktı. Kendisine çekil, kazanamazsın diye gidenlere ‘Adayım, kazanacağım. 6’lı masadan çıkacağım’ diyor. Kılıçdaroğlu nasıl ikna edilecek?' diye sordum.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki ısrarı Akşener alternatifinin doğmasına neden olmuş. Çünkü yapılan araştırmalarda Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a karşı seçim kazanması mümkün gözükmüyormuş.

Bu kez ben itiraz ettim. CHP’nin yaptırdığı anketlerde Kılıçdaroğlu’nun kazanacağının çıktığını söyledim. O anketlerin CHP Genel Merkezi tarafından Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemek amacıyla yaptırıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun kararlılığının onlar da farkında. O nedenle ortak aday olmazsa ilk tura çoklu adayla girilmesi fikrinin gündemde olduğunu söyledi. Ama 6’lı masanın diğer üyelerinden 'Çoklu aday bizim felaketimiz olur' sözünü işittim. 6’lı masada ortak aday olduğu sürece kazanma şanslarının olduğuna ama çoklu adayla gidildiğinde Erdoğan’ın ilk turda kazanacağına inananlar var.

Bu diyalog üzerine 6’lı masanın diğer üyelerinin nabzını tutmaya çalıştım.
6’lı masanın A planı hâlâ ortak aday çıkarmak.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday, milletvekili seçiminde ise ittifak peşindeler.
Ortak aday olmazsa çoklu aday çıkarmak zorunda kalırlar mı? Bu birinci tercih değil, hatta istenen bir durum değil.
Ama bundan sonra çoklu aday formülü daha çok gündeme gelecek. Amaç, Kılıçdaroğlu’nu geri çekilmeye zorlamak.
Ama Kılıçdaroğlu bunu kendisine yönelik bir tuzak olarak görüyor. Kılıçdaroğlu geri çekildiği takdirde hem cumhurbaşkanlığı şansını hem de CHP Genel Başkanlığı’nı kaybedeceğini düşünüyor. O nedenle cumhurbaşkanı adaylığında kararlı.
Kılıçdaroğlu ısrar ederse, Akşener adaylıkta istekli olursa bu durumda çoklu aday kaçınılmaz olacak."