Koronavirüs tedbirleri kapsamında başlayan sokağa çıkma yasakları ve bazı kısıtlamalar, birçok esnafı kirasını ödeyemez duruma getirdi. Kafe, restoran ve lokanta gibi yerlerde sadece paket servis ve al-git uygulamasına geçildi.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!
Koronavirüs tedbirleri kapsamında başlayan sokağa çıkma yasakları ve bazı kısıtlamalar, birçok esnafı kirasını ödeyemez duruma getirdi. Kafe, restoran ve lokanta gibi yerlerde sadece paket servis ve al-git uygulamasına geçildi. Ciddi oranda düşen müşteri sayısı da esnafın zararını artırdı.

Esnafa nasıl bir destek sunulacak?


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, pandemi sürecinde zarar gören esnafa müjde olarak sunduğu "kira yardımının" detayları yavaş yavaş belli oluyor. Salgının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için esnaflara kira yardımı yapılacağı belirlendi. Aynı zamanda doğalgaz, elektrik ve su faturalarında da indirime gidileceği kaydedildi. Bu miktarların esnafa kredi değil, hibe olarak sunulacağı söyleniyor.


Kabine toplantısının ardından netleşecek


Zor durumda kalan esnafların banka borçlarının ertelenmesi ve düşük faizli kredi seçenekleri gibi birçok desteğin gündemde olduğu belirtiliyor. Yapılacak kira yardımının ise esnafın aylık gelirine göre hesaplanacağı kaydediliyor. Konunun TBMM'de gündeme geleceği ve yapılacak kabine toplantısının ardından desteğin sınırlarının netleşeceği tahmin ediliyor.