Kış aylarının gelmesi ile birlikte vücut ısısını artırma yöntemleri araştırma konusu oldu. İnsan vücudu bağışıklık sistemine bağlı olarak ısı kaybı yaşıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek üşümenin önüne geçilmesi sağlıyor. Peki, kış aylarında tüketilmesi gereken besinler nelerdir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? İşte detaylar…

Kış aylarında soğuk hava ile mücadele etme yöntemlerinin öğrenilmesi önem taşımaktadır. Sağlık uzmanları tarafından soğuk havanın beyinsel faaliyetleri etkilediği uyarısı sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca, soğuk algınlığı gibi önemli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kalp hastaları için soğuk hava risk teşkil etmektedir. Vücut ısısının düşmesi halinde ölümcül sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısı yapılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut ısısı yükseltilebilir.

indir-15

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Soğuk hava ile mücadelenin en üst seviyeye çıktığı kış aylarında tüketilen besinlere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu tüketilen besin kaynaklarıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan bir insan enfeksiyon kapma riski altındadır. Kış aylarında vücut direncini artırmaya yönelik baharatlar ve gıda ürünlerinin tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kalp rahatsızlıkları bulunan insanların tedbir alması tavsiye edilmektedir. Zira, soğuk hava kalp damarlarının daralmasına neden olmaktadır. Soğuk havadan korunmak için göğüs bölgesini korumaya yönelik kıyafetlere ekstra önem verilmesi gerekmektedir.

c80f8ff91518441840_soguk_havalarda_cilt_guzelligi

Soğuk Havaya Karşı Önleyici Tedbirler

Soğuk havaya karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için baharatlardan yararlanılmaktadır. Tarçın en çok tercih edilen baharat türüdür. Bir çay kaşığı tarçın yenilmesi halinde vücut ısısının yükselmesi sağlanacaktır. Tarçının kan akışını hızlandırması sayesinde vücut ısısı artacaktır. Tarçının salep gibi sıcak içeceklerle birlikte kullanılmasının temel sebebi de kan akışını hızlandırmasıdır.

soguk-hava-1024x600

Karabiber ve Acı Biber Koruması

Türk mutfağının vazgeçilmez baharatları karabiber ve acı biberde doğal koruma sağlamaktadır. Karabiberin içerdiği piperin maddesi vücut ısısının artmasında önemli rol üstlenmektedir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan karabiber, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da koruma sağlamaktadır. Özellikle yemeklerle birlikte karabiber kullanımının artması gerekmektedir. Karabiber gibi kırmızı acı biberde vücut ısısını yükseltmektedir. İçerisinde bulunan kapsaisin maddesi sayesinde enerji tüketimi artmakta ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Vücut Isısını Dengeleyen Mucize Ürün

Osmanlı döneminden itibaren kullanılan pekmez ise kış aylarının vazgeçilmez besin kaynağıdır. Pekmezin, insan vücuduna faydaları saymakla bitmez. Antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilemesi sağlayan pekmez, kan akışını hızlandırmaktadır. Soğuk hava nedeniyle vücut ısısı denge kaybı yaşamaktadır. Bir kaşık pekmez tüketildiğinde vücut ısısı dengelenir. El ve ayak bileklerindeki uyuşukluk hissi ortadan kaybolur. Vücudun ihtiyacı olan demir desteği sağlanacağı için kan akışı yavaşlamaz. Pekmez ve limonun birlikte tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Özellikle bağırsak sorunlarına karşı iyi gelmektedir.