Ülkemizde deprem riskinin az olduğu illerden Kırklareli’nde vatandaşlara tarlaları arsa diye satıldığı konusunda uyarı geldi.

Ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki deprem sonrası ve beklenen İstanbul depremi nedeni ile birçok kişi deprem riskinin olmadığı illerimize göç etmeye başladı. Göç alan illerin başında gelen Kırklareli’nin Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp ise arsa almak isteyenlerin mağdur olmaması için bir uyarıda bulundu. Yaptığı uyarıda Ercan Özalp “Dikkatli olunması gerekiyor, tarlaları arsa diye satıyorlar” ifadesini kullandı.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası deprem beklenen İstanbul’daki vatandaşlar yoğun bir tedirginlik yaşıyor, bazı İstanbullu vatandaşlar ise komşu illerden ev ve arsa bakmaya başlamış durumda, deprem riskinin az olduğu illerden birisi olan Kırklareli’ne yönelik yoğun talepler ise mağduriyetleri de beraberinde getirdi.

İstanbul’dan gelen talebin aşırı miktarda arttığını açıklayan Ercan Özalp “Biz Büyükşehire bağlı değiliz, bizim köylerimiz özerk durumda, Köyün içinde bir yer aldığınız zaman sıkıntı yok, köyün yerleşim alanında bir yer aldığınızda da ıkıntı yok ama köyün uzağında bir yer aldığınızda sizi kandırıyorlar, bakın burada arsa var buraya ev yaparsınız diye ancak oralara ev yapamıyorsunuz” uyarısında bulundu.

Bölge’de il özel idaresinin belirlediği şartlar doğrultusunda yerleşim yerleri dışındaki 5 dönümden küçük arazilere inşaat yapılmasına izin verilmediğinin altını çizdi.

Toprak Almak İsteyen Yetkilerden Bilgi Alsın

Konu ile ilgili açıklamasında Ercan Özalp “Aldığınız araziler köy dışında ise 5 dönümün üzerinde olması ve yola 25 metre cephesi bulunması lazım, vatandaşlarımız 1 dönüm 2 dönüm yer alıyor, yarın bugün biz buraya konteyner koyalım, beton atalım dediklerinde bunu yapamazsınız cevabını alıyorlar, aynı zamanda bu bölgeler inşaat izni de verilmiyor, alınacak 1 dönüm 2 dönümlük arazilere en ufak bir inşaat yapamıyorsunuz, izin verilmiyor, halkımız maalesef ki mağduriyet yaşıyorlar, herhangi bir yerden toprak almak isteyen vatandaşlarımız mutlaka yetkililerden bilgi alsınlar” açıklamalarında bulundu.