Türkiye’de 2022 yılı enflasyonunun yüzde 60’ın üzerinde tarihi rekor kırmasının ardından, 2023 yılında da fiyatlardaki artış sürüyor. Kırmızı ete yüzde 100’e yakın zam geldi.

Kırmızı et fiyatlarında 2023’ün ocak ayından bu yana önemli bir zam dalgası var. Enflasyonu dizginleme amacıyla hareket eden Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı, Ocak ayında birçok zincir markette fiyatları sabitleme çağrısında bulunmuştu. Bununla birlikte kasaplardaki fiyatları inceleyenler şok oldu, zira kırmızı ette zam yüzde 100’ü aştı. İki ayda fiyatı iki katına çıkan kırmızı etin ardından birçok isim, bu yükselişin nedenini merak etti. Ankara Kasaplar Odası’ndan Başkan Fazlı Yalçındağ, kırmızı et fiyatlarının neden yükseldiğine ilişkin bilgi verdi.

Kasaplar artırmıyor

Yalçındağ, açıklamasında kırmızı etteki 2 ay içinde gelen yüzde 100’lük fiyat artışının hem vatandaşı hem de kasapları olumsuz etkilediğini söyledi. Bununla  birlikte fiyatlardaki artışın nedeninin kasaplar olmadığını belirten oda başkanı, fiyatların artmasının kasapların zararına olduğunu söyledi. Deprem nedeniyle fırsatçılık yapanların olduğunu da ifade eden Yalçındağ, bu durumun bir ayıptan ibaret olduğunu söyledi.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Hayvan varlığı azaldı

Kasaplar odası başkanı Yalçındağ, fiyatların yükselmesinin nedeni olarak kırmızı et piyasasında hayvanların sayısının azalmasını öne sürdü. Süt üreticilerinin hayvan satması nedeniyle kırmızı et arzının düştüğünü belirten Yalçındağ, kasaplarda son birkaç haftadır etiketlerin sürekli olarak değiştiğini söyledi. Kasapların, alım fiyatının üzerine koyup kar elde etmeye çalıştığını belitten oda başkanı, fiyatların artması durumunda satışların azaldığını dolayısıyla kasapların zarar ettiğini bildirdi.

Her hafta en az 5 lira zam

Kırmızı et tedarikçilerinin kırmızı et fiyatlarına ciddi zam yaptığını ifade eden Yaçındağ her hafta 5 lira ile 20 lira arasında zam geldiğini kaydetti. Toptancılara bunun nedenini sorduklarında kesim fiyatlarının arttığı yanıtını aldıklarını ifade eden oda başkanı, bu durumu müşterilere izah etmekte zorluk çektiklerini ifade etti. Türkiye’de hayvan arzında problemler sürdüğü belirtilirken, yetkililerden bu duruma karşı önlem alınması çağrısında bulunuldu. Kesime giden hayvanların sayısının artması, kesim maliyetlerini ve doğrudan kırmızı et fiyatlarını artırıyor. Yakın zamanda süt üreticileri de kesime giden hayvanlar nedeniyle süt fiyatlarının arttığını belirtmişti.

Ankara’da dana kuşbaşı fiyatı 2023’ün Mart ayı itibariyle 270 liraya yaklaştı.