Kış aylarının gelmesi ile birlikte zorunlu kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. İstanbul Valiliği tarafından meteorolojik veriler incelenerek kış lastiği uygulamasının başlama tarihinin erkene çekildiği açıklandı. Peki, kış lastiği uygulamasının başlama tarihi ne zaman? Kış lastiği kullanmayanlara ne kadar ceza kesilecek? İşte detaylar…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tüm ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi. 7 derecenin altındaki hava sıcaklığı şartlarında kış lastiği kullanılması gerekiyor. Her yıl kış lastiği kullanma tarihi 1 Aralık’ta başlıyordu. 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçların tamamının kış lastiği kullanma şartı bulunuyordu. Bu yıl ise meteorolojik veriler incelendikten sonra kış lastiği uygulaması tarihinin değiştirilmesine karar verildi. Yurt genelinde etkili olan soğuk hava dalgası Kasım ayında karın yağmasına neden oldu. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirleri etkisi altına alan soğuk hava nedeniyle kış lastiği kullanma zorunluluğunun tarihi erkene çekildi.

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?

İstanbul Valiliği, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden aldığı son meteorolojik verileri inceledikten sonra kış lastiği kullanma zorunluluğu için belirlenen tarihte değişiklik yapıldığını açıkladı. İstanbul Valisi Davut Gül’ün onayı ile alınan karara göre kış lastiği zorunluluğunun başlama tarihi 25 Kasım olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıllarda bu tarih 1 Aralık olarak açıklanmıştı. 25 Kasım’dan itibaren ticari araçların kış lastiği kullanması gerekiyor. Aksi takdirde ticari araç sahipleri para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Özel otomobiller de ise kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmuyor. Otobüs, minibüs, midibüs, kamyon, TIR vb. gibi araçların kış lastiği kullanmaları gerekiyor.

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

zorunlu-kis-lastigi-uygulamasi-basliyor-dikkat-tarih-one-cekildi-001

Kış Lastiği Kullanmamanın Cezası Ne Kadar?

İstanbul Valiliği tarafından 25 Kasım’dan itibaren kış lastiği kullanma zorunluluğunun getirildiği açıklandı. İstanbul’daki trafik şube ekipleri tarafından denetleme çalışmalarının yapılacağı belirtilen açıklamada, kış lastiği kullanmayan sürücülere para cezası kesileceği hatırlatıldı. Kış lastiği kullanmayan sürücülerin 2 bin 568 TL ceza ödemesi gerekecek. 2024 yılında ise kış lastiği uygulaması kapsamında uygulanacak cezasının daha yüksek olması bekleniyor. Henüz, 2024 yılının para cezası kesinleşmiş değil.