Medyada "Kaçan kaçana" manşetleri ile yabancı yatırımcının Türkiye'den çekilmeye hız verdiği haberleri yer alıyor. Peki satanlar kim? Alanlar kim?

Son beş haftada hisse senetlerindeki çıkış dikkat çekici boyutta oldu. Yabancı yatırımcı son 5 haftadır aralıksız hisse senedi piyasasından çıkış yaparken hisse ve devlet tahvilinde yılbaşından bu yana toplam satışın 5.2 milyar doları geçtiği görüldü.

Türkiye'de son yıllarda yabancı yatırımcının üretim durdurarak, küçülmeye giderek, fabrika satarak Türkiye'den çıktığı bilinirken son zamanlarda yabancıların hisse satışları da göze çarpmaya başladı.

Merkez Bankası haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre 8 Temmuz haftasında da yabancı yatırımcılar hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetlerinde net satıcı olurken, verilere göre 8 Temmuz haftasında hisse senedinden net 62.2 milyon dolarlık, DİBS’te ise 54.5 milyon dolarlık satış yaptı. Şirket borçlanma senetlerinden de yabancı yatırımcının satışı 1.7 milyon dolar oldu.

Ekonomide kritik hafta: Faiz kararı bugün açıklanıyor - Son Dakika Haberleri

Böylece son altı ayda yabancı yatırımcının hisse senedi ve DİBS’ten piyasa fiyatı ve kur hareketinden arındırılmış net çıkışı 5 milyar 212 milyon dolara ulaşması basında da "kaçış" olarak yorumlandı.

Bu bilgilerin yanı sıra yani Türkiye'den gerek hisse senetleri gerekse yatırım satışları yolu ile yabancıların çıkışı bilinirken, bir taraftan da aynı şekilde yeni yatırımcı haberleri de yer alıyor ki zira kamu kuruluşları ve devlet azarazileri de dahil nice tartışmalı satışlar da hız kazanmış durumda.

Yani ekonomik çöküş yaşayan ve halkı fakirleşmeye devam eden Türkiye'de bir gidenler ve gelenler durumu mevcut. Yeni yatırımcıların ise başta Katarlılar olmak üzere Arapların olduğu görülürken, batı dünyasının gidenlerden olduğu görülüyor.

Dolayısı ile özellikle sosyal medyada yer alan "Araplaştırma adımları" yorumları yine çoğalmaya ve dikkat çekmeye başladı.

Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu! Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu!