Kız Kulesi’nin tartışmalı restorasyonu sürerken önce "aslına uygun" yapılıp yapılmayacağı sonra ise işi alan şirketin aldığı milyonluk ihaleler gündem oldu.

AKP’li Muhammet Emin Sarıoğlu’nun kurucusu olduğu Iras Yapı'nın Kız Kulesi’nin restorasyonu yapacağı öğrenilirken, şirketin kamudan son iki senede aldığı restorasyon ihaleleri ise ağızları açık bıraktı.

Kız Kulesi’nin restorasyon işiyle gündeme gelen ve AKP Üsküdar İlçe Yürütme Kurulu Üyesi Muhammet Emin Sarıoğlu ile akrabası Muhammet Fatih Sarıoğlu’nun kurucusu olduğu Iras Yapı isimli şirketin kamudan aldığı on milyonlarca liralık ihalelerin detaylarını BirGün'den Mustafa Bildirci ortaya çıkarttı.

Kız Kulesi - Vikipedi

Şanslı şirketin şimdiye kadar Ayasofya’nın restorasyonunu da kapsayan toplam dört restorasyon işi için Haziran 2020-Temmuz 2022 döneminde 27 milyon 576 bin 97 liralık sözleşme imzaladığı öğrenildi.

En son TMSF’ye devrinin ardından Nurettin Canikli’nin danışmanlarının kayyum olarak atandığı iddiaları ile gündeme gelen Koza Holding’den karşılıksız para transferi yapıldığı haberler çıkan Iras Yapı’nın kamudan aldığı ihaleler de ayrıca dikkati çekti.

Sosyal medyada

Tamamı, “istisna” kapsamında gerçekleştirilen ve tarihi yapıların restorasyonunu kapsayan dört işten üçünü tek başına üstlenen meşhur Iras Yapı, “Ayasofya Külliyesi Bütüncül Projeleri ile Türbelerin, Sıbyan Mektebinin ve Muvakkithanenin Restorasyonu” işinde ise Hassa Mimarlık ve Adamak Restorasyon isimli şirketler ile iş ortaklığına gitmiş.

Şirketin kamudan aldığı işlerin detayları şöyle;

Iras Yapı Archives - Nokta Bursa

  • İstanbul Vakıflar Genel Müdürlüğü:

Cami Tuvaletleri Yenileme Uygulama İşi: 950 bin lira.

Fatma Sultan Sıbyan Mektebi ve Bitişiğinde Bulunan Ahşap Yapı Çevre Düzenlemesi İşi: 2 milyon 380 bin lira.

  • Vakıflar Genel Müdürlüğü:

Ayasofya Külliyesi Bütüncül Projeleri İle Türbelerin, Sıbyan Mektebinin ve Muvakkithanenin Restorasyonu İşi: 23 milyon 51 bin lira (Hassa Mimarlık ve Adamak Restorasyon şirketleri ile birlikte)

  • İstanbul Valiliği:

Bahçe Duvarı Restorasyonu İşi,: 1 milyon 194 bin lira.

Restorasyon çalışmalarının Eylül 2021’de başladığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınan ve brandayla çevrilen Kız Kulesi’nin son hali ise sosyal medyada tartışma yaratmıştı.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

AKP'nin yaptığı restorasyon değil tarihi eser cinayeti! İşte 'Tarih' özelliğini yitiren dünya mirası eserler - Tele1

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar, restorasyonla ilgili halkın bilgilendirilmemesinin büyük bir sorun olduğunu söylemiş, Muhcu ve Yaşar, restorasyon sürecinin takip edilmesi gerektiğini belirttmişlerdi ancak tarihi yapının külah kısmının yerinden sökülerek restore edilmesi akıllarda soru işareti bırakırken, projeye dahil medyada yer alan tasarım fotoğrafları ise daha önce gerçekleşen ve hüsran ile sonuçlanan restorasyon işlemlerini hatırlatarak aslına uygunluk açısından endişe yarattı.

Ecdadımızın Kemikleri Sızlıyor! Restorasyon Konusunda Dünya Markası Olduğumuzun İspatı Mimari Facialar

Ecdadımızın Kemikleri Sızlıyor! Restorasyon Konusunda Dünya Markası Olduğumuzun İspatı Mimari Facialar

Restorasyon, Tarihi Köprüyü