Türk futbolunun lokomotifleri olarak nitelenen dört büyük takım, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor kendilerini borç batağından çıkaramıyor. Bu dört takımın toplam borcu 22 milyar lirayı geçti.

Türk futbolunun lokomotifleri olarak nitelenen dört büyük takım, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor kendilerini borç batağından çıkaramıyor. Bu dört takımın toplam borcu 22 milyar lirayı geçti.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

En borçlu kulüp, 6,65 milyar ile Galatasaray oldu

Dört kulübün, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı ilk 9 aylık finansal rapora göre toplam borç miktarı 22,02 milyar liraya dayandı. Süper Lig'de liderlik koltuğunda bulunan Galatasaray, borç sıralamasında da zirvede yer alıyor. Geçen sezonu 759 milyon liralık zarar ile kapatan ve bu sezon toplamda 17 futbolcu transferi gerçekleştiren sarı kırmızılı ekibin toplam borcu 6,65 milyar lira olarak açıklandı. Borç klasmanında ikinci sırada ise Beşiktaş bulunuyor. Geçen sezonu 1 milyar 25 milyon liralık zarar ile kapatan ve yeni sezon için 18 yeni transfer yapan Beşiktaş’ın 6,18 milyar liralık yükümlülüğü bulunuyor.

Süper Lig’de son 8 sezondur şampiyon olamayan Fenerbahçe, borç sıralamasında 3. sırada kendine yer buldu. Geçtiğimiz sezon 836 milyon zarar eden kulübün toplamda borcu 5,99 milyar lira olarak açıklandı. Trabzonspor da geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak tamamlamasına rağmen 539 milyon liralık bir zarar etti. Geçen sezon ile birlikte Trabzonspor’un toplam borcu 3,2 milyar lira olarak açıklandı.

Tüm kulüplerin varlığı borçlarının 3’te 1’i değerinde

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un bütün varlıklarının toplamı borcun sadece 3’te 1 oranını karşılıyor. Kulüplerin hepsinin toplam borcu 22,02 milyarken, varlıklarının toplamı ise 7,31 milyar lira olarak açıklandı. Bu bağlamda dört büyük kulübün öz kaynakları eksi 14,71 milyar lira. Bir başka deyişle kulüpler, elinde bulundurduğu bütün varlıkları nakte çevirdiği takdirde 14,71 milyar liralık bir açık kalacak.

Kulüpler, son 3 ayda 7 milyar liralık bir kaynak sorunu yaşayacak

Dört kulübün de kısa vadeli yükümlülüğü toplamda 10,46 milyar lirayken, ilişkili taraflardan alacakları hariç dönen varlıkları topladığında 3,53 milyar lira yapıyor. Yani, kulüpler son 3 ay içerisinde yaklaşık olarak 7 milyar liralık bir kaynak sorunu ile doğrudan karşı karşıya kalacak. Bu borçların bu kadar çok olmasının sebeplerinden en önemlisi ülkedeki kurun oynaklığı olduğu kesinlikle unutulmamalı.