Amerikan Basketbol Ligi NBA’in unutulmaz basketbolcusu Kobe Bryant’ın kazasında çekilen fotoğraflar için açılan davada eşi Vanessa Bryant, 28.85 milyon dolar tazminat kazandı.

Amerikan Basketbol Ligi NBA, dünya çapında 7’den 70’e herkesin takip ettiği ve pek çok gencin de hayallerini süslediği bir lig. Bununla beraber, Michael Jordan, Magic Johnson, LeBron James gibi birçok isimde basketbol efsaneleri arasında. Bir diğer efsane ise Kobe Bryant idi. 41 yaşındaki Kobe Bryant, 26 Ocak 2020 tarihinde 13 yaşındaki kızı Gianna ile beraber bir helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

41 yaşındaki basketbol efsanesi ve ‘Black Mamba’ lakaplı Kobe Bryant’ın kurduğu Mamba Spor Akademisi’ndeki basketbol maçına gitmek için havalanan helikopter, Calabasas kenti semalarında yere düşmüş ve kazayla ilgili inceleme sonucu da Ara Zobayan pilotajındaki helikopterin de yoğun sisin etkisiyle kontrolden çıktığı tespit edilmişti.

9 kişinin yaşamını yitirdiği kazaya dair pek çok iddia ortaya atılırken, eşi Vanessa Bryant kazanın bulunduğu enkaz alanında çekilen fotoğrafların izinsiz paylaşılmasından dolayı dava açmıştı. Açılan davada mahkeme, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles Belediyesi aleyhine tazminat ödenmesine karar verdi.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Jüri, izinsiz paylaşılan fotoğrafların aileye zarar verdiğine karar vererek Los Angeles Belediyesi’ni 28.85 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti

Vanessa Bryant açtığı mahkemede verdiği ifade de çocuklarının ve kendisinin, kaza fotoğraflarını sosyal medyada görme korkusuyla yaşadıklarını belirtti ve bu sebepten dolayı da büyük bir stres altında olduklarını vurguladı.

Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi kayıtlarına göre jüri, enkaz alanındaki fotoğrafların izinsiz paylaşılmasını aile zarar veren bir eylem olarak değerlendirdi ve aileye zarar vermesinden dolayı da kazanın grafik fotoğraflarını paylaşan Los Angeles Belediyesi’ni suçlu buldu. Jüri, Los Angeles Belediyesi’nin Kobe Bryant’ın eşi Vanessa Bryant’a 28.85 milyon dolarlık tazminat ödemesine karar kıldı. Öte yandan, söz konusu tazminatın da 2022 yılının Ağustos ayında Vanessa Bryant’a verilmesine hükmedilen 16 milyon dolarlık tazminatı da içerdiği bildirildi.

Vanessa Bryant’ın avukatı Luis Li dava ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Avukat Li yaptığı açıklamada, alınan kararın Bayan Bryant’ın kaba davranışlarda bulunanlardan hesap sormak için sergilediği cesur mücadelenin başarılı bir şekilde doruğa ulaşmasını ifade ettiğini söyledi.