Türkiye'de AKP iktidarı ile "Ümmet kardeşi" olarak tanımlanmaya başlayan ve ülkemizde birçok toprağı ve şirketi alarak da dikkat çeken BAE ve Katar, BM'deki oylamada Çin'den yana tavır aldı.

Doğu Türkistan'da Çin'in uyguladığı soykırım suçlarının tartışılmasını öngören bir tasarı BM İnsan hakları Konseyi'ne sunulmuştu ki tasarıya; Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Pakistan gibi Müslüman ülkelerinin ret oyu verdiği açıklandı.

Aralarında Türkiye ve ABD'nin de olduğu Batı ülkeleri, Doğu Türkistan'da Çin'in uyguladığı soykırım suçlarının tartışılmasını öngören bir tasarıyı BM İnsan hakları Konseyi'ne sunmuştu ancak sonrasında Türkiye, ABD, İngiltere ve Fransa'ın da dâhil olduğu bir grup ülke Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ilişkin BM İnsan Hakları Konseyi'nde özel bir toplantı düzenleme girişimi başarısız olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Birleşik Arap Emirlikleri'nde taziye ziyareti - Son Dakika Haberleri

Dikkat çeken ise bu arada 47 üyeye sahip konseyde yapılan oylamada, söz konusu tartışma önerisi, 17 evet oyuna karşı 19 hayır oyuyla reddedilmesi oldu.

Zira tartışmaya karşı oy veren ülkelerin, Çin'in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Pakistan gibi "müslüman ve ümmet kardeşlerimi" olduğu ortaya çıktı.

CATO Institute: "Türkiye Pakistan İçin Bir Müttefikten Daha Fazlası" - M5 Dergi

Soykırım tartışmalarına karşı oy Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Pakistan, Bolivya, Kamerun, Küba, Eritre, Gabon, Endonezya, Fildişi Sahilleri, Kazakistan, Moritanya, Namibya, Nepal, Senegal, Sudan, Özbekistan ve Venezuela'dan gelirken Ukrayna, Arjantin, Ermenistan, Benin, Brezilya, Gambiya, Hindistan, Libya, Malavi, Malezya ve Meksika ise oylamada çekimser kaldı.

Bakan Kirişçi: Türkiye, Venezuela'da buğday üretecek

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in uzun süre beklenen Sincan raporunu yayınlamasının ardından gelen tasarı tartışılırken, sözü edilen raporda, Uygurlar ve Sincan'daki diğer Müslüman Özbek ve Kırgız azınlıklara karşı Çin yönetimince insanlığa karşı suçlar işlendiği belirtilmişti.

Bachelet'in raporunda, Sincan'da işkence, keyfi tutukluluk ve dini ve üreme haklarının ihlallerine ilişkin bulgular elde edildiğine ilişkin bilgilerin yer aldığı da vurgulandı.

Baharın Şifalı Yemeği Taze Bakla Baharın Şifalı Yemeği Taze Bakla

ABD VE İNGİLTERE RET OYLARINI KINADI

ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyi'ndeki Daimi Temsilcisi Michele Taylor ise, konuya ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada "ABD, Sincan'a ilişkin tartışmanın engellenmesine yönelik oylamayı kınamaktadır" derken "BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin bağımsız değerlendirmesi konusundaki eylemsizlik, utanç verici biçimde bazı ülkelerin incelemeden muaf olduğunu ve cezasız kalmak suretiyle insan haklarını ihlal etmelerine izin verildiğini göstermektedir" diye konuştu.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Simon Manley de "Çin'in tartışmayı engelleme ve hakikati saklama çabaları başarıya ulaşamayacak. Bugünkü oylama Çin'e net bir mesaj göndermiştir: Çok sayıda ülke, her nerede ve kim tarafından işlenirse işlensin, korkunç insan hakları ihlalleri söz konusu olduğunda sessiz kalmayacaktır" dedi.

Söz konusu karara sivil toplum örgütlerinden sert tepki gelirken Uluslararası Af Örgütü, oylamanın gülünç olduğunu söyledi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü ise BM bünyesindeki konseyin istismar kurbanlarına ihanet niteliğinde olduğunu ifade etti.