Yoksullaşan Türkiye'de en önemli sorunlardan birisi de artık barınma olmuştu ki, yaşanılan ekonomik yıkımda bir umut daha vardı: "fiyatların düşmesi" Ancak son zamanlarda yaşanılanlar ve gelen açıklamalar ile vatandaş için bu umut da tükendi.

Bir zamanlar emekli ikramiyesi ile bile ev almak Türkiye'de olağan ve kolay bir durumken, artık orta sınıf için bile ev almak bir hayal ve hatta kira ödeyebilmek bile ciddi bir sorun haline geldi.

Emekli vatandaşın, asgari ücretlinin ve hatta orta sınıfın bile yaşanılan yoksullaşma ile resmen artık hayatta kalma mücadelesi verdiği Türkiye'de, en son Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Aşçıoğlu'nun açıklamaları dikkat çekti.

Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı

Aşçıoğlu, A Grubu Yapı Müteahhitlik Belgesini aldı - EmlakDream

Bugünkü koşullarında orta seviyedeki bir konutun bile lüks olduğunu belirterek maliyetler yüzünden konut üretilmediğini, güncel faizlerle iş yapmanın imkânsız olduğunu söyleyen İrfan Aşçıoğlu İstanbul’da orta üst segmentteki 100 metrekare bir evin maliyetinin 3.2 milyon TL olduğunu belirterek “Şu anki döviz kuru ile bu. Kur yüzde 10 artarsa metrekare fiyatı 35 bin TL’ye çıkar. Bunun içinde arsa maliyeti de var. Maliyetleri kurtarması için metrekare fiyatının 50 bin olması gerekiyor” dedi.

Geçen yıl 300 TL olan betonun metreküp fiyatının bugün 1500 TL’ye çıktığını ve enerji fiyatlarının da yüzde 650 arttığını anlatan Aşçıoğlu “Bir ay sonrasını öngöremiyoruz. Her hafta fiyat revizyonu yapıyoruz. Yeni bir projeye başlarken gelecek iki yılı öngörmemiz gerekiyor. Bu ortamda fiyatların düşmesi imkansız. Maliyetlerin düşmesine dair beklenti ise maalesef kısa ve orta vadede yok. Üreticinin desteklenmesi, içinde bulunduğumuz süreci ülkemiz adına bir fırsata dönüştürebilir.” diyerek kalan ve katta tutunulan umudu da tüketti.

Hayaldi, gerçek oldu! Dolar 10 TL - YouTube