Son yıllarda, Prens Harry ve babası Prens Charles arasında bir gerilim yaşandığı haberleri sıkça gündeme geliyor.

Prens Harry, bir süredir İngiltere'den uzakta yaşamasına rağmen, Kraliyet Ailesi'nden aldığı maaşın kesilmesi sonrasında babası Prens Charles ile arası açılmış durumda. 2020 yılında, Prens Harry ve eşi Meghan Markle, Kraliyet görevlerini bırakacaklarını açıklamıştı. Bu kararın ardından, Prens Harry'nin Kraliyet Ailesi'nden aldığı maaş kesildi.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian, Buckingham Sarayı'nın kraliyet ailesi üyelerinin maaşları hakkında bilgi paylaşmayı reddettiğini bildirdi. Guardian, kraliyet ailesi üyelerinin resmi görevlerinden yola çıkarak tahmini hesaplamalar yaptı ve gelirlerin BK Hazinesi, düklükler veya her ikisinin karışımından oluştuğunu belirtti.

Kral III. Charles ve Konsort Kraliçe Camilla

Kral III. Charles, 20 yılda 10.934 resmi faaliyete katılarak 612 milyon sterlin (14,6 milyar TL) kazandı. Kazancı, Cornwall Düklüğü'nden geldi ve artık Lancashire Düklüğü'nden gelmeye başlayacak. Konsort Kraliçe Camilla ise 3.886 resmi faaliyette bulundu ve eski gelirleri kamuyla paylaşılmıyor.

Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Catherine

William, 2006-2022 yılları arasında resmi olarak 2,038 faaliyete katıldı, Catherine ise 2011-2022 yılları arasında 1,168 faaliyete katıldı. Ancak, her ikisinin de bu süre boyunca aldıkları ödemeler hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. William, Charles'ın tahta geçmesiyle birlikte varis konumuna yükseldi ve bu sayede Cornwall Dükü unvanını aldı. Guardian, bu unvan sayesinde William'ın yılda en az 20 milyon sterlin (yaklaşık 480 milyon TL) kazanabileceğini belirtti.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Sussex Dükü Prens Harry ve Sussex Düşesi Prenses Meghan

Prens Harry ve eşi Prenses Meghan Markle, 2020'de kraliyet ailesinden ayrılarak ABD'ye taşındı ve bu durum tartışmalara yol açtı. Harry, 2006-2019 yılları arasında toplam 1190 resmi etkinliğe katıldı, Meghan ise sadece 179'a katıldı. Harry, Cornwall Düklüğü'nden pay alıyor ve ayrıca yüksek miktarda miras aldı. Harry ve Meghan'ın kitap, belgesel ve diğer projelerinden elde edilen gelirlerin en az 100 milyon sterlin olduğu tahmin ediliyor. Harry ile babası Prens Charles arasında, Meghan'a daha fazla para veremeyeceği yönünde bir tartışma yaşandığı iddia ediliyor.