Kredi kartı sahibi olan tüm vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme gündeme geldi. Kredi kartı borçları ikiye katlanıyor! Kredi kartlarının pek çok avantajı bulunsada bilinçsiz kullanılan kredi kartı kullanan kişileri mağdur ediyor.

Kredi kartı sahibi olan tüm vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme gündeme geldi. Kredi kartı borçları ikiye katlanıyor! Kredi kartlarının pek çok avantajı bulunsada bilinçsiz kullanılan kredi kartı kullanan kişileri mağdur ediyor. Kredi kartlarını bilinçsiz bir şekilde kullanan kişiler var olan borçlarını iki hatta üçe katlıyor. Ülkemizde kredi kartı son 30 senede hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Kredi kartlarıyla ilgili vatandaşı üzecek gelişmenin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı. Pandemiyle birlikte kart kullanımı da ülkemizde bir hayli yaygınlaştı. Bugün toplamda 70 milyonu aşkın kredi kartı vatandaşların kullanımına sunuluyor. Kredi kartı ile ya da banka kartı ile alışveriş ekonominin, kayıt altında olması ve vergi kaçağının önlenmesi için büyük önem taşımaktadır. Bireysel açıdan bakıldığında da pek çok avantajı mevcut. Ancak bilinçli kullanmak kaydıyla.

Kredi Kartı Sahiplerini Üzecek Haber!Genel anlamda kredi kartı bir ödeme aracı olarak görülmüyor. Pek çok vatandaşımız onu 'bedava alışveriş aracı' olarak nitelendiriyor. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde ve harcamalarda cebinden bir nakit para çıkmadığını düşünen vatandaşlar bu harcamaların 'karşılıksız' olduğu psikolojisine giriyor. Ancak ne yazık ki gelecek ay alacak olduğunuz maaşınızdan harcama yapıyorsunuz ve bunun farkında değilsiniz.

Kredi Harcamaları Nasıl Durdurulur?Bu hususta bir ölçü koymamız öncelik tedbirlerden bir tanesi. Ödeyebileceğiniz kadar harcayarak, harcadığınız bütün tutarı öderseniz faizsiz bir aylık kredi kullanmış oluyorsunuz. Bu durumda tehlike harcadığınız tutarın tamamının ödemesini yapmadığınızda oluşuyor. Asgari tutarı ödeme kolaylığına kapıldığınızda bankalarda borç sarmalı oluşturmuş oluyorsunuz. Bulunan mevcut borçlarınızın sürekli bir faize tabi olduğundan borcunuz giderek katlanıyor.

Banka borcunuzun küçük bir kısmını ödeme tutarı olarak müşterilerine sunuyor. Müşterilerin harcama yaptığı 1.000 TL yerine 300 TL ödemek daha kolay olduğu için, aslında 700 lira borcun olduğu unutularak müşteriler 300 TL ödeme yapıyor. Dolayısıyla faiz sarmalının içerisine de müşteriler girmiş oluyor. Bu şekilde farkında olmadan bankadan kredi kullanıyorsunuz. Aynı zamanda borcun üstüne günlük işleyen bir faiz sistemi söz konusu.

Asgari tutarı ödeyerek borcunuzu bu şekilde sürdürürseniz aynı zamanda harcama da yapıyorsanız 1 sene sonra borcunuzun aynı şekilde durduğunu ve ödediğiniz taksitlere rağmen hala aynı tutarda borcunuzun kaldığını göreceksiniz. Eğer borcunuzu kredilendirme işlemi yaparsanız elinizden geldiğince asgari ödeme miktarından fazlasını ödemeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Kredi Kartı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

- Ödeyebilecek olduğunuz taksit tutarından daha fazla harcamada bulunmayın.
- Asgari tutarın mutlaka daha fazlasını mümkünse borcun tamamının ödemesini yapın.
- Gelen ekstreyi dikkatli bir şekilde inceleyin, hatalı alışveriş yapmışsanız incelemeler sonucunda görebilirsiniz.
- Kartınızdan nakit çekim yapmayın.
- Bir karttan çekilen nakitle diğer kart borcunu ödemek gibi bir hataya düşmeyin.

Vatandaşlar kredi kullanırken, cebinden nakit çıkmadığı için yaptığı harcamaların karşılıksız olduğuna dair bir psikoloji içerisine giriyor. Giderek artan harcamalar sonucunda bankanın tuzağına düşüyor. Banka her ay borcun asgari tutarını ödemesi için müşteriye kolaylık sunuyor. Ancak müşteri asgari tutarını ödese dahi her gün mevcut borcun üzerine işleyen bir faiz söz konusu. Bu nedenle kredi kartı kullanımında çok çok dikkatli davranmalısınız.