İsviçre bankası USB, ekonomik kriz yaşayan Credit Suisse’i satın almayı planlıyor.

ABD'de bu hafta ardı ardına yaşanan iflaslarla başlayan bankacılık krizinin ardından, Avrupa'da da Credit Suisse paniği ortaya çıktı. 167 yıllık Credit Suisse, İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olarak biliniyordu. Bankanın en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası, sermaye yatırımı yapamayacağını duyurduğunda Credit Suisse hisse senedi fiyatlarında hızlı düşüşler yaşanmaya başladı.

Bu olayların ardından İsviçre bankası USB, Credit Suisse ’in satın alınması için gerekli anlaşmaların sağlandığını duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklamada; Credit Suisse’i satın almanın, USB bankası hissedarlarına büyük ölçüde katkıda bulunacağı belirtildi. Aynı zamanda bu durumun, USB’nin küresel varlık yöneticisi konumunu güçlendireceği ifade edildi.

Satın almayla ilgili görüşmeler; İsviçre Maliye Bakanlığı, İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu ve İsviçre Merkez Bankası tarafından başlatıldı. Bunun yanında yapılan açıklamada, Credit Suisse ‘in satın alınmasını İsviçre resmî kurumlarının desteklediği de bildirildi. USB tarafından Credit Suisse hissedarlarının sahip oldukları her 22,48 hisse karşılığında 1 UBS hissesi alacağı, bu miktarın da hisse başına 0,76 İsviçre frangına karşılık geldiği ve toplam alım bedelinin 3 milyar İsviçre frangı olacağı açıklandı.

USB, bankayı satın almasıyla birlikte finansal istikrarın korunacağını ve İsviçre ekonomisinin güçleneceğini ifade etti. Aynı zamanda USB ve Credit Suisse ‘in, SNB'in imkanlarına erişimin sınırsız olduğu ve bu imkanlardan likidite temin edilebileceği öğrenildi.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Konuyla ilgili yapılan açıklamada; Federal Konsey'in Acil Durum Yönetmeliği'ne göre, Credit Suisse ve UBS'in toplam 100 milyar İsviçre frangına kadar likidite yardım kredisi alabileceği ifade edildi.

Yüksek miktarda likidite imkanını sağlamanın, her iki bankanın da gerekli finansmana erişimini kolaylaştıracağı ve bu durumun finansal sistemin istikrarlı olmasına destek olacağını belirtti.

Credit Suisse Kurtarılsa da hisseler düşüyor

İsviçre’nin en büyük bankası olan USB’nin krizin içerisinde olan Credit Suisse’i satın alacağının ardından borsa hisseleri düşmeye devam ediyor. Hızla satılmaya başlanan Credit Suisse ‘in hisseleri, yüzde 64 oranında bir düşüşle 0,67 İsviçre frangına indi. Böylelikle UBS ile yapılan 0,76 İsviçre frangı anlaşma fiyatının altına düştü.

USB hisseleri, Credit Suisse'i 3 milyar İsviçre frangına satın almasına rağmen bugünkü borsa açılışında yüzde 13 oranında düşüş yaşadı. Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank’ın da hisselerinde yüksek kayıplar oldu. Frankfurt merkezli, en büyük Almanya bankalarından biri olan Deutsche Bank’ın hisseleri, borsa açılışında yüzde 8,5 oranında, Commerzbank hisseleri ise yüzde 6,5 oranında değer kaybetti.

Analistlere göre düşüşün sebebi; USB ve Credit Suisse arasındaki anlaşmada nominal değeri 16 milyar franklık sermaye benzeri borçlanma aracı olan AT1 tahvilin silinmesi olarak gösterildi.