14 Mayıs Genel Seçimleri öncesinde kulisler hareketlendi. Memleket Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin çekilebileceğine yönelik iddialar var.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli 100 bin imzayı topladıktan sonra, dün CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. İnce’nin görüşme sonucunda ortak basın açıklamasında, “Hoş geldiniz ve güle güle” demesiyse gündem olmuştu. Ancak Ankara kulislerine yakın kaynaklar, İnce ile Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmelerin sona ermediğini gösteriyor.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, Yeniden Refah Partisi adayı Fatih Erbakan’ın Cumhur İttifakı lehine çekilmesinin ardından İnce için çekilme baskısı oluşmuştu. Ancak Muharrem İnce, katıldığı TV programlarında adaylıktan çekilmesi gibi bir durumun olmadığını ifade etti. YSK’nın takvimine göre, adayların çekileceği süre 31 Mart geceyarısı sona eriyor, Nisan’daysa oy pusulaları basılacak. Ancak Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilip çekilmeyeceğine ilişkin tartışmalar sona ermedi.

Bomba iddia: İnce çekilebilir

TV100’den Erdoğan Aktaş, katıldığı yayında İnce Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmelere değindi. Aktaş, YSK’nın kesin listeyi açıklayacağı 31 Mart geceyarısına kadar henüz zamanın olduğunu ifade etti.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Aktaş’ın önemli iddiasıysa, İnce ve Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmedeki bakanlık ve milletvekilliği pazarlığı oldu. Kulilere yansıyan bilgilere göre Muharrem İnce, CHP’den iki bakanlık ve beş milletvekilliği talep etti. Ancak CHP kanadında bu talepler fazla görüldü, çünkü CHP listelerinden aynı zamanda DEVA, DP, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi vekilleri de gösterilecek. Bundan dolayı CHP’nin Memleket Partisi ve İnce’ye farklı bir teklif götürdüğü öğrenildi. Gelen bilgilere göre, Muharrem İnce’ye Milli Eğitim Bakanlığı ve üç milletvekilliği önerildi.

Bu akşam çekildiğini açıklayabilir

Muharrem İnce’ye yakın kaynaklar, bu akşam 17’ye kadar bir açıklama gelebileceğini ifade ediyor. Ancak Memleket Partisi liderinin çekileceğine yönelik, parti içinde doğrulanmış bir mesaj yok. Muharrem İnce, yarın geceyarısına kadar çekilmediği taktirde Türkiye seçime dört adayla girmiş olacak. Daha önce Akşener’in, İnce’ye yönelik ılımlı mesajları, formülü kuvvetlendiriyor. Fakat DEVA, DP, Gelecek ve Saadet Partisi kurmaylarının konuya dair yaklaşımına ilişkin bilgi mevcut değil.