Kültür Turizm Bakanlığı 58 Personel Alımı Başladı! Kültür Turizm Bakanlığı Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 58 sözleşmeli personel alım ilanını duyurdu. Aralık ayında başlatılan personel alım süreci Ocak ayında son bulacaktır. Kültür ve turizm bakanlığında çalışmak isteyen her bir vatandaşın 657 sayılı devlet memurları kanununda belirlenen maddeleri taşıması gerekiyor. 

Kültür Turizm Bakanlığı Personel Alımı Şartları

58 farklı sözleşmeli personelin başvurabileceği pozisyona yönelik aranan şartlar belli oldu:

  • Kişinin TC vatandaşı olması

  • Kamu haklarından mahrum olacak herhangi bir suça bulaşmamış olması

  • 30 yaşını doldurmamış olması

  • 18 yaşını tamamlamış olması

    PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!
  • Türk ceza kanununun da belirlenen belirli suçlara ulaşmamış sicili temiz olması

  • Başvuruda bulunacak olan erkek adayların askerlerinin tamamlamış ya da ertelemiş olması

  • Görevi yapmaya engel olacak herhangi bir fiziksel ya da zihinsel problemi bulunmaması gerekiyor.

Mimar pozisyonunda bir sözleşmeli personel alımı yapılacaktır. KPSS P3 puan türü üzerinden en az 70 puan alınması gereklidir. Lisans bölümünden mezun olmuş olması ve 30 yaşında doldurmuş olması gerekiyor. Kütahya ilinden başvuru alınıyor. Mühendislik pozisyonunda 4 farklı sözleşmeli personel alınacaktır. KPSS P3 puan türünden geçmiş puanı karşılaması gerekiyor. Jeoloji harita mühendisliği gibi 4 yıllık lisans bölümünden mezun olması gerekiyor. Arazide çalışma gösterileceği için sağlık problemi bulunmamalı. 30 yaşında doldurmamış olmalı Edirne, Eskişehir, Aydın ya da Muğla illerinde yaşıyor olmalıdır. 

Şehir planlayıcısı olarak başvuruda bulunacak olan kişilerden 2 farklı personel alımı yapılacaktır. Bunun için lisans programlarından mezun olmuş olması KPSS puan türünden en az 70 puan almış olması, başvurmaya engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmaması, 30 yaşını doldurmamış olması, Eskişehir'de ya da Aydın'dan yaşıyor olması gerekiyor.

Tekniker olarak başvuruda bulunacak olanlardan 7 kişi alınacaktır. 2 yıllık meslek yüksekokulu elektrik elektronik bölümünden mezun olanlar, KPSSP93 puan türünden en az 70 puan almalı, işi yapacak herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 30 yaşında doldurmamış olan tüm personeller Tunceli, Batman, Ankara, İstanbul, Erzurum ve Muş illerinden başvurusunda iletilecektir.

Kültür Turizm Bakanlığı Personel Alımı Başvuru ve Şartları

Personel başvuruları elektronik ortamda alınacak olunup 19 Aralık tarihinde başlatılan süreç 2 Ocak 2023 tarihinde son bulacaktır. Kültür turizm Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden ya da kariyer kapısı kamu işi alım sitesinden takip edilebilir. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar pozisyona ve unvana göre 50 puan, ilgi,özetleme ve yeteneği kavrama muhakemesinden 10 puan, özgüvenden 10 puan, genel yetenek genel kültür bilgisinden 10 puan, mesleğe uygunluktan 10 puan ve bilimsel açıdan teknolojik gelişmelere yatkınlığı üzerinden 10 puan alacaktır. 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Sözlü sınav yerine dair bilgiler www.ktb.com.tr internet sitesi üzerinden takip edilebilir.