Ekonomist Murat Kubilay sakandal ednilecek gerçeği duyurdu. Yasal değil dedi ve iptalinin an meselesi olduğunu aktarıldı.

Emeklilere Özel Banka Promosyonları: En Karlı Seçenek Hangisi? Emeklilere Özel Banka Promosyonları: En Karlı Seçenek Hangisi?

Kur Korumalı Mevduatla ilgili flaş açıklama yapıldı.

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, Kur Korumalı Mevduat'ın iktisadi ve hukuki boyutunu değerlendirirken ''Devlet bütçesinden bir harcama yapılacaksa, bütçe kanununda belirtilir. Bütçe kanununda bu ödemelere dair herhangi bir madde yok'' diyerek tüm dikkatleri çekti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Aralık’taki kabine toplantısının ardından kamuoyuna açıklanan Kur Kurumalı Mevduat (KKM) sistemi dört aya aşkın bir süreyi geride bırakırken, ilginç bir detay da ortaya çıktı.

Kur Korumalı Mevduat sisteminin üzerinden dört aya aşkın bir zaman geçerken 53,3 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşıldı ve KKM ile birlikte mart ayı sonu itibariyle üç aylık vadenin dolduğu kur korumalı mevduat sisteminde 11,7 milyar TL faiz ödemesi yapıldı.

Ancak korkulduğu üzere KKM'nin iktisadi ve hukuki boyutu 'Kur Korumalı Mevduat neden yasal değil?'  başlıklı yazısında değerlendiren Ekonomist Dr. Murat Kubilay’ın, ''Elbette Türkiye’de hukukun üstünlüğü iyice zayıflatıldı, dolayısıyla KKM’nin yürürlüğe girmesi gibi ona dair ödemelerin yapılması da aynı hukuksuzluk içerisinde gerçekleşiyor. Devlet bütçesinden bir harcama yapılacaksa, buna ilişkin ödenek bütçe kanununda belirtilir” sözleri ile açıklık geldi.

Kubilay’ın konunun vahameti ile ilgili açıklamaları şu şekilde;

“Çeşitli nedenlerle bu ödenek yeterli olmazsa, ek bütçe çıkarılarak gerekli ödemeler yapılır. Peki ya bütçe kanununda bu ödemelere dair herhangi bir madde var mı? Tabii ki yok. Çünkü merkezi yönetim bütçesi 17 Aralık tarihinde kanunlaştı; hâlbuki KKM 21 Aralık tarihinde duyuruldu. Peki ya ek bütçe? Maalesef bu da gerçekleşmedi, HMB Bakan Yardımcısı’nın açıklamasına göre, sadece 8 Nisan tarihine kadar HMB tarafından 13,2 milyar TL ve TCMB tarafından 1,6 milyar TL ödeme yapıldı.

Üstelik bu esnada katılım gösteren şirketlerden 10,2 milyar TL’lik kurumlar vergisi tahsilatından da feragat edildi. Hepsi bu kadar değil, çünkü yapılan bu ödemeler 3 ay gibi en kısa vadeyi tercih edenler içindi; yani 6 ve 12 aylık vadeyi seçip mevcut döviz kurları itibarıyla ödemeye hak kazananlar için henüz ödeme yapılmadı, döviz kurlarında bu seviyenin korunması halinde dahi, devletin yükü daha da artmış olacak''