Kurban Bayramı adım adım yaklaşmaya devam ederken Bayram öncesinde vatandaşların araştırdığı birçok konu var. Özellikle Bayramdan bir gün önce senin arefe günü olması dolayısıyla oruç tutmak gerekip gerekmediği merak ediliyor. Arefe gününün faziletlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar arama motorunda Kurban Bayramı öncesi Arife günü oruç tutulur mu sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki arefe günü oruç tutmak sevap mıdır? Arefe günü oruç tutulur mu?

Hicri takvime göre Zilhicce ayının 9. günü olarak bilinen ve aynı zamanda Kurban Bayramı'ndan 1 gün öncesi olarak kabul edilen arefe günü bayramlar öncesinde kullanılan tabirler den biridir. Arefe gününün önemi hadislerde sık sık vurgulanmaktadır. Aynı zamanda Bugünlerde ibadet etmenin de faydalarının büyük olduğu söylenmektedir. Peygamber Efendimiz hadislerinde arefe günü ile ilgili çok fazla bilgi vermiştir. Peki Kurban Bayramı öncesi Arife günü oruç tutmak gerekir mi? Arefe Günü oruç tutmanın sevabı nedir?

kurban-bayrami-arefe-gunu-oruc-tutulur-mu-arefe-gunu-oruc-tutmanin-sevabi-nedir-1

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Kurban Bayramı hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken vatandaşlar özellikle arefe günü için hazırlık yapmaya başladı. Kurban Bayramı'ndan 1 gün öncesi olan arefe günü bu yıl 19 Temmuz 2021 gününe denk geliyor. arefe günü Kur'an okumak, zikir çekmek, namaz kılmak ve oruç tutmak oldukça önemli ve sevaptır. Dileyen Müslümanlar arefe gününde oruç tutabilir. Fakat Peygamber Efendimizin hadislerine göre Kurban Bayramında oruç tutulmaz. Peygamber Efendimizin hadislerine göre arefe gününde oruç tutmak geçmiş ve gelecek birer yıllık günahların bağışlanması anlamına gelir.

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTMANIN SEVABI NEDİR?

Arefe günü bol bol ibadet etmek çok sevaptır. Dini kaynaklarda da yer alan bilgilerin yanı sıra Hz Muhammed tarafından aktarılan bir hadiste arefe gününde oruç tutmanın sevabı şu şekilde bildirilmektedir; “Ebu Katâde (ra) der ki: Resulullah’a (asm) arefe günü oruç tutmak hakkında soruldu. O da şöyle buyurdu: “O gün tutulan oruç, geçmiş ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.” (Müslim)