Cilt bakım ürünleriyle her dakika yeni bir bilgi içeriği ortaya çıkıyor. Tabi her gün de yeni bir ürün… Bu kadar ürün arasında sıkılaştırma, parlatma, dolgunlaştırma ya da darbe alma vaatlerinin tümüne yetişmek zor. Öte yandan, en son ürünleri takip eden biriyseniz, büyük olasılıkla kuşburnu yağı veya kuşburnu çekirdeği yağı hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur.

Peki, kuşburnu yağının faydaları nelerdir ve neden onu bakım rutininize eklemelisiniz? Dermatolog Shilpi Khetarpal, kuşburnu yağı ve kullanımına ilişkin çok önemli bilgileri bizlerle paylaşıyor. İşte Kuşburnu yağının faydaları…

Kuşburnu yağı nedir?

Kuşburnu güllerin meyvesidir ve çiçeğin taç yapraklarının altında bulunur. Besin açısından zengin tohumlarla dolu bu meyve genellikle çaylarda, jölelerde, soslarda, şuruplarda ve çok daha fazlasında kullanılır. Yabani güllerden elde edilen kuşburnu ve köpek gülü (Rosa canina) olarak bilinen bir tür genellikle kuşburnu yağı üretmek için preslenir. Canlı turuncu ampuller, benzer renkteki yağa yol açar. 

kusburnu-yaginin-faydalari-3

Kuşburnu yağı ve kuşburnu çekirdeği yağı aynı şey mi?

“Onlar aynı şeydir ve gül fidanlarının tohumlarından hasat edilirler. Vitaminler, antioksidanlar ve omega-3 (linolenik asit) ve omega-6 (linoleik asit) gibi esansiyel yağ asitleri açısından zengin oldukları biliniyor ” diyor Dr. Khetarpal.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Kuşburnu yağının faydaları

Dr. Khetarpal, doğru kullanıldığında, sonuçları iyileştirmek için kuşburnu yağının cilt rejiminizle birleştirilebileceğini söylüyor. Günde bir veya iki kez kullanılabilir. Cildiniz için bildirilen kuşburnu yağı faydalarından bazıları şunlardır:

Yararlı besinler içerir

“Kuşburnu yağı A, C, E vitaminleri ve esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağ asitleri iltihap önleyicidir ve yaşlanma, pigmentasyon belirtilerini iyileştirebilir ve cildi nemlendirebilir” diyor Dr. Khetarpal. 

İltihabı sakinleştirebilir ve ince çizgileri en aza indirmeye yardımcı olabilir 

Kuşburnu yağı A vitamini açısından zengin olduğundan, kolajeni uyarmaya ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir . Ayrıca E vitamini ve daha koyu renkli meyve ve sebzelere tonlarını veren pigment olan antosiyanin nedeniyle iltihabı yatıştırabilir.

Akneyi iyileştirir

Kuşburnu yağı sivilceye iyi gelir mi? Dr. Khetarpal'a göre, besin açısından zengin olduğu için kuşburnu yağı iltihaplı sivilceleri iyileştirmeye ve sivilce izlerini temizlemeye yardımcı olabilir. Yüzünüzde ve vücudunuzda kullanılabilir ve komedojenik olmayan (gözeneklerinizi tıkamayan) kuşburnu yağı formülleri bulabilirsiniz.

kusburnu-yaginin-faydalari

Cildi nemlendirir

Kuşburnu yağı yağ asitleri ile yüklendiğinden cildinizin nemli kalmasına yardımcı olabilir. Bu yağın aşırı derecede ağır olduğunu düşünebilirsiniz, ancak oldukça hafiftir ve cilt tarafından kolayca emilir. Bazı insanlar saçlarını nemlendirmek veya derinleştirmek için bile kullanırlar. 

Her şeyi dökmeden önce, Dr. Khetarpal, sizi tahriş etmeyeceğinden emin olmak için önce bir cilt yama testi yapmanızı önerir. 

"Herhangi bir topikal üründe olduğu gibi, küçük bir alerji şansı var. Tüm yüze veya vücuda uygulamadan önce önkol gibi bir bölgede küçük bir miktar denemek en iyisidir” diyor.

Yağlı bir cildiniz varsa, bunu geçmek isteyebilirsiniz. Kuşburnu yağının içinde C vitamini vardır ve bu aşırı hidrasyonu teşvik edebilir. Saçınız için kuşburnu yağı almayı düşünüyorsanız, saçınız çok inceyse bundan kaçınmak isteyeceksiniz çünkü yağ onu ağırlaştırabilir. 

Kuşburnu yağı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Dr. Khetarpal, kuşburnu yağının saf halde kullanıldığında doğrudan cildinize uygulanabileceğini veya diğer yüz yağları için taşıyıcı yağ olarak kullanılabileceğini söylüyor. Bir tane için alışveriş yaparken kuşburnu yağının koyu, kehribar renkli bir şişede paketlendiğinden emin olun. Bu, onu daha az etkili hale getirebilecek UV ışınlarından korur.

Rafine edilmemiş veya ham kuşburnu yağı alırsanız, uygularken dikkatli olun. Bu sürümler daha az işlenir. Yani besin açısından zengin olsalar da renk açısından da zengindirler. Ve bu renk ellerinizde, vücudunuzda ve kıyafetlerinizde oldukça fark edilebilir. Bu pembe altın tonunu üzerinizde istemiyorsanız, organik, soğuk preslenmiş bir seçenek deneyin.