Enflasyon rakamları Son 20 yılın rekorunu kırarken hükümet çözüm arayışına girdi. Özellikle bu çözümler arasında en çok akla yatan ise bazı ürünlerin fiyatını sabitlenmesi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan teklife göre marketlerde 25'e yakın ürünü yılsonuna kadar fiyatı sahiplenecek. Bu ürünler arasında temizlik maddeleri ve temel gıda maddeleri de yer alıyor.

Ekonomik kriz her geçen gün derinleşme ye devam ederken hükümet ise vatandaşları enflasyon karşısında ezdirmemek için çalışmalarını sürdürüyor. AK Parti'nin ekonomi kurmayları bu yönde yeni teknikler hazırladı. Özellikle bazı ürünlerin fiyatını sabitlenmesi önerisi bu teklifler arasında en öne çıkanlardan biri oldu. Alınan bilgilere göre AK Parti ekonomi kurmayları hazırladıkları teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bulunduğu.

Hangi ürünleri kapsıyor?

Alınan bilgiye göre söz konusu öneri ile ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Özellikle fiyatı fahiş şekilde artan 20-25 ürünün belirleneceği, bu ürünlerin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleneceği konuşuluyor. Bu ürünler arasında temizlik maddeleri, bebek bezi, bakliyat, şeker, un ve yağ bulunuyor.

Gözden kaçırmayın

TC kimlik numarası son hanesi 0-2-4-6-8 olanlara 75.000 TL ödeme haberi gündem oldu! TC kimlik numarası son hanesi 0-2-4-6-8 olanlara 75.000 TL ödeme haberi gündem oldu!

Aradaki farkı devlet ödeyecek

Teklif kabul edilirse üreticilerin zarar görmesinin önüne geçilecek. Yeni sistemde devlet sübvansiyon uygulayacak ve rafta 16 lira olması gereken ürün 10 liraya satılacak. Arada bulunan 6 liralık fark devlet tarafından üreticiye ödenecek. Enflasyonla mücadele açısından önemli olan söz konusu öneri Aynı zamanda ani fiyat artışlarının da önüne geçecek.

Tarım Kredi aracı olsun önerisi

Enflasyonla mücadele için kolları sıvayan AK Parti kurmayları başka bir öneride daha bulundu. Tarım Kredi marketlerde sadece çiftçilerin ürettiği ürünlerin satılması teklifi edilirken ayrıca çiftçinin ürettiği ürünlerin diğer marketlere de Tarım Kredi eliyle dağıtılması gündeme geldi. Yani Bu ürünlerin Tarım Kredi aracılığı ile büyük marketlere göre daha uygun fiyatla satışa çıkarılması planlanıyor.