İşte halk efsanesinin kahramanı Lokman Hekim tarafından bizlere bahsedilen meyve Kızılcık olmakta. .

İşte halk efsanesinin kahramanı Lokman Hekim tarafından bizlere bahsedilen meyve Kızılcık olmakta... Şu sıralar tüm hekimlerin Araştırma konusu olan Kızılcık meyvesinin Özellikle de fazla kiloların vücuttan atılması konusunda da çok faydası olduğu belirtiliyor. Gün gün şifalı besinler araması yapan vatandaşın karşısına belki de doğal ilaç görevi gören Kızılcık meyvesi ilk başta çıkarken, Kızılcık meyvesinin yapısı faydaları kullanım şekli gibi detaylar araştırmamızın sonucunda...

Çok da kolay bulunan kapsamda olan Kızılcık meyvesi Aslında sonbahar ve kış meyvelerinin Piri olarak Özellikle de hekimlerin Araştırma konusu olmuş bulunmakta. İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde ve kırmızı bitkilerin faydası kapsamında bizlere bahşedilen Kızılcık meyvesi yüksek lif oranı küçük tanecikli yapısı ve etli görünümü ile bilinmektedir. Kızılcık meyvesinin önemine yüzyıllar evvelsinden Lokman Hekim tespit etmiş ve kızılcığın kullanılması ile birlikte doktora gerek kalınmayacağını belirtmiştir . Yani güneş giren eve doktor girmez atasözü artık Kızılcık giren eve doktor girmez sözü ile değiştirileceği benziyor.

Kızılcık meyvesinin faydalarıKırmızı meyvelerin faydası saymakla bitmez iken İşte bu kapsama giren meyvelerin başında gelen Kızılcık meyvesi içerdiği vitaminler, mineraller ve besin değerleri yüksek olan lif ve potasyum birleşimleri ile adından bahsettirmeye devam ediyor. A C E ve B grubu vitaminlerinin tamamını içeren riboflavin pridoksin ve gibi mineralleri de yapısında barındıran Kızılcık meyvesi tam bir potasyum kaynağı olarak bilinmektedir

Özellikle de şeker hastalığına iyi gelir ve şekeri dengeler . Kolesterolü düşürdüğü, kanser hastalığını önlediği açıklanan Kızılcık meyvesinin bir faydası daha ortaya çıktı. Kızılcık suyunun obeziteye karşı savaşması ilginç bir şekilde ispatlandı. Ekşimsi bir tadının olduğu kırmızı meyve kapsamında bizlere sunulan Kızılcık meyvesinin suyu içerdiği şeker oranının düşüklüğü ve lifli yapısı sayesinde kilo vermeye birebir besinler arasındaki yerini ilk sırada aldı. Özellikle de mide rahatsızlıklarında azaltma yönünde pozitif denge sağlayan Kızılcık meyvesi, kalbimizin de dostu olmasının yanında Kemiklerimiz için çok önemli olan K vitamini içermesi sayesinde de Kemiklerimizi güçlendirdiğini söyleyebiliriz.Cilt temizliğinde de kullanabileceğimiz bu meyveyi, gözeneklerin temizlenmesini sağladığını ve kışın cilt korumalarını da faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Kur'an'da ve halk efsanelerinde adı geçen Lokman Hekim şifalı bitkiler kapsamında daha birçok besinin faydasından bahsetmiştir . Küçük Tıp kanunu kitabının İbni Sina tarafından 1000 yıl şekildedir.

İşte o besinler ve faydalarıKabak suyunun tansiyon yüksekliğine karşı düşürücü nitelikte olduğu, susamın içerdiği yüksek miktardaki E vitamini sayesinde kalp dostu olduğu ve kemikler Özellikle de tırnak bakımı için kullanıldığını söyleyebiliriz. Kış mevsiminin en çok tüketilen sebzelerinden kereviz; idrar sorunu yaşayan bireyin kullanım kapsamına özellikle girerken, karnabahar ise karaciğerimizi temizlemek ve olağan seyrine çevirmek adına tüketilmektedir.

Solunum yolu şikayetleri için kullandığımız badem üzerine bal şerbeti içerek göğüs hastalıklarından kurtulabilirsiniz. Öte yandan Kuşkonmaz da içerdiği zengin protein yapısı sayesinde alkali besinler kapsamına girmek teyken, diyet sırasında da tüketilebilen bir besin olarak bizlerle birlikte olmaktadır.

Kuzukulağı pişirilip suyu soğutularak içilince mide sorunlarını ortadan kaldırmasının yanısıra; çok da bilmediğimiz bir şey doğal bal tüketerek kansızlık giderilebilmektedir.BAhsedilen mucizevi besinler arasında yerini alan kişnişi, kalp çarpıntısı için kullanabilirsiniz. Özellikle de omurgalarımızın sağlığı için doğal tavuk suyundan vazgeçmeniz gerekliliği var iken , reflü gastrit ve ülser gibi hastalıklar için beyaz leblebi tüketebilirsiniz.

Felç için damarları tekrardan harekete geçiren çam fıstığının kullanılması gerekliliği mevcut ve girilmiş olan sinir sisteminizi süt içerek engelleyebilirsiniz.

Özellikle de Ramazan ayı içerisinde sünnet olarak kullanılan hurma faydaları da çok fazladır. Mideyi rahatlatıcı olması sebebiyle kullanılan hurmanın kan ürettiğini de biliyor muydunuz?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına zayıf bünyeleri kuvvetlendirmek adına koyun eti suyunun da faydası çok fazla iken diğer bir bağışıklık Savaşçısı sarımsak Yemekten de özellikle sırt ağrılarınızdan kurtulmak adına vazgeçmeyin. Her sabah kahvaltı sofralarınızda yumurtayı da eksik etmemeniz gerekliliğinden bahseden İbni Sina hakkında da biraz bilgi vermek istiyoruz.

İbni Sina kimdir

İslamın altın çağının yaşandığı Dönemin en önemli hekimi olarak karşımıza çıkan İbni Sina Özbekistan'da doğmuş ve yaşamıştır. Tıp ve Felsefe alanında günümüze kadar uzanan bilgilerin Piri ve sahibi İbni Sina 200 Kitap Yazmış ve günümüzde de Büyük üstat adıyla anılmaktadır . Eğitimini Kuşyar isimli bir hekimin yanında almış ve Tıp üzerine yüzlerce makalesi bulunmaktadır.  Öyle ki yayınladığı çoğu Eser üniversitesitelerde de kullanılmaktadır.

Ilk Tıp hayatına 16 yaşında başlamış, 19 yaşında ise Doktor ünvanı alıp ücretsiz bir şekilde halkı tedavi etmeye başlamıştır. Samani hükümdarını iyileştirmesi sonrasında ününe ün katan İbni Sina 21 yaşına geldiğinde Dönemin en büyük hekimi Olarak tanınmıştır.

İbni Sina'nın önerdiği öyle bir karışım vardır ki özellikle de kanser oluşumunu engellemesi adına düzenli bir şekilde Kullanılması tavsiye edilmektedir . Peki incir karışımı nasıl yapılır

MALZEMELER

250 gram kuru incir
1 litre zeytinyağı

İncirleri yıkaıp kurutulması sonrasında kuşbaşı şeklinde doğrayınız. İncirleri zeytinyağının bulunduğu kavanozun içine aldıktan sonra 5 gün bekletmeniz akabinde sabah akşam olacak şekilde günde  2 kere tüketiniz.