Deniz İşçileri Platformu’nun dergisi MayDay’in 3’üncü sayısında yazılanlar ve anlatılanlar, hayranlık duyulan lüks yatlardaki skandalları ve eziyeti gözler önüne serdi.

Deniz İşçileri Platformu, MayDay isimli dergilerinin 3’üncü sayılarını çıkardı ve balıkçı barınaklarında, gemilerde, tersanelerde, gemi söküm alanlarında, lüks yatlarda çalışan işçilerin sorunlarına değinen MayDay’in yeni sayısı ile gözler yatlara çevirildi.

"Yatta cinsiyetçilik ve sömürü" ile ‘Kapitalizmin vahşet rotaları’ başlıkları dosya olarak hazırlandı ve ayrıca da şirketlerin doğaya saygı duymadığı ve yapılan ‘çevreci denizcilik’ reklamlarının gerçeği yansıtmadığı konusunda da çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?

İŞKENCE GİBİ...

MayDay’de yatlarda çalışan kadın işçilerin yaşadığı şiddete geniş yer verilirken yat çalışanı kadınlar deneyimlerini aktardı. Yat sahiplerinin dışlayıcı söylemlerine maruz kaldığını belirten kadınlar, 25 gün süren turda günde en fazla 4-5 saat uyuyabildiklerini anlatırken bir yat çalışanı ise yorgunluktan geminin kıç tarafından denize düştüğünü ve ölüm tehlikesi atlattığını açıkladı.

Dergide Fransa merkezli Profesyonel Yatçılık Derneği’nin (PYA) kadın çalışanlarla yaptığı çalışmaya da yer verilirken 870 kadın gemi çalışanıyla yapılan çalışmada cinsel taciz istatistikleri oldukça dikkat çekici oldu.

TECAVÜZLER ÖRTBAS EDİLİYOR

Lüks yatlarda kan donduran hayat!

Buna göre kadınların yüzde 38’i çalışırken istenmeyen fiziksel temaslara maruz kaldıklarını anlatırken, yüzde 49’u bu temasların mürettebattan geldiğini belirtirken yüzde 13’ü misafirden ve yüzde 38’i ise her ikisinden de geldiğini belirtti.

Çalışırken istenmeyen bir cinsel yorum alan kadın çalışanların sayısı ise yüzde 50 olurken, dehşet veren ise ayrıca kadın çalışanlardan bazılarının tecavüze uğradığını ve faillerin cezalandırılmadığını, korunduğunu belirtmeleri oldu.

Bir diğer dikkat çeken durum ise gemilerin sigortalı olduğu aktarılırken denizcilerin kendi sigortalarını kendileri ödemek zorunda kaldıklarının  belirtilmesi oldu..