40 bin TL maaşı beğenmeyerek isyan etmesi ile gündem olan AKP'li vekilin İBB'den kazandığı para duyaların dudağını uçuklattı.

Daha önce de “Ayda 2 kilo et yerine yarım kilo yiyin, 2 kilo domates yerine 2 tane alın” sözleriyle gündeme gelen AKP Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) çalıştığı yıllardaki gelirinin milletvekili maaşından çok daha iyi olduğunu söylemesi ve aldığı 40 Bin lira aylık maaşa isyan etmesi ile gündem olmuştu.

Oda TV'nin araştırıp ortaya çıkarttığı bilgi ve belgelere ışığında AKP Milletvekili Zülfü Demirbağ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanlığı zamanında, 1994-1999 yılları arasında Yol Bakın ve Onarım Müdürü olarak İBB’de görev yaptığı hatırlandı.

2002 yılında AKP’den Elazığ Milletvekili seçilen ve İBB’de Başkan danışmanlığı da yapan Demirbağ, İBB’de çalıştığı yıllarda elde ettiği gelirin, bugünkü gelirinden çok daha iyi olduğunu belirterek şunları söylemişti;

“Bayram öncesi maaşı bekliyoruz. Öyle değil, dışarıdan göründüğü gibi değil. İçi giden, vicdanı olan bir insan o milletvekili maaşıyla milletvekilliği yapamaz. Çok zor. Ee şimdi ben İstanbul Belediyesi’nde bürokrattım. Yönetim kurulu üyeliği de alıyordum bir denetim bir yönetim. Valla şu ankinden çok çok iyiydi benim durumum. İki tane de kooperatife girdim ev sahibi oldum ben İstanbul’da. Şimdi? Şimdi mümkün değil, nasıl yapacaksınız?”

HUZUR HAKKI ALIYORDU

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

ODATV'nin özel haberine göre, Milletvekili Demirbağ, İBB’de çalıştığı yıllarda, müdürlük maaşı dışında, İBB şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliği için her ay “huzur hakkı” adı altında maaş alıyordu ve kendi ifadesine göre hem yönetim kurulu üyeliği için hem de denetim kurulu üyeliği için ayrı ayrı “huzur hakkı” alıyordu.

Demirbağ'ın, İBB şirketlerinin yönetim kurulu kararları üzerinden yapılan araştırmaya göre İSTAÇ ve İSFALT şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği de yaptığı tespit edilirken İSTAÇ’ın 7 Nisan 2000 tarihli olağan genel kurul kararına göre, Demirbağ 1 Eylül 1999 tarihi itibariyle yönetim kurulu üyesi olduğu ve aynı tarihli yönetim kurulu kararında ayrıca, yönetim kurulu üyelerine, eski hesap 300 milyon TL “Huzur Hakkı” ödeneceği bildirisinin bulunduğu ortaya çıktı.

ALDIĞI HUZUR HAKKININ TOPLAMI YILLIK 900 MİLYON TL

Ulaşılan belgelere göre Denetim kurulu üyelerine ise 200 milyon TL net ücret ödeneceği de aynı kararda yer alırken her şirkette ödenen “Huzur Hakkı” farklı olmasına karşın iki şirkette yönetim kurulu üyesi olarak bulunan bir bürokrat yaklaşık 600 milyon TL aylık alıyordu.

Yani Zülfü Demirbağ'ın da "daha iyiydi" dediği şekilde Müdürlük maaşı ve “Huzur Hakkı” gelirlerinin toplamı yaklaşık 800-900 milyon TL ediyordu.

Bu arada o tarihte asgari ücret eski hesap yani deyişle ile 110 milyon TL idi ki bir başka ifade ile bürokratın maaşı yaklaşık 8 asgari ücret seviyesindeydi.

Yani ortaya asgari ücretin 20 yıl öncesine göre çok gerilediği böylece yine ortaya çıkmış oldu.