Denizli'de verilen bir mahkeme kararına göre artık dijital hesaplar da miras olarak sayılacak. Hayatını kaybeden eşinin iCloud hesabının miras olarak kabul edilmesini talep eden bir kadın, eşinin telefonundaki fotoğraf ve dosyalara erişim istedi.

Mabel Matiz Önce Sosyal Medyayı, Sonra Sİyaseti, Şimdi de RTÜK'ü Karıştırdı! Mabel Matiz Yasaklandı mı? Mabel Matiz Önce Sosyal Medyayı, Sonra Sİyaseti, Şimdi de RTÜK'ü Karıştırdı! Mabel Matiz Yasaklandı mı?
Denizli'de verilen bir mahkeme kararına göre artık dijital hesaplar da miras olarak sayılacak. Hayatını kaybeden eşinin iCloud hesabının miras olarak kabul edilmesini talep eden bir kadın, eşinin telefonundaki fotoğraf ve dosyalara erişim istedi. Kadının bu isteği hakkında kararını veren mahkeme, bunun "özel hayatın gizliliği" kuralına uymadığını bildirdi ve talebi geri çevirdi.

"Mirasçı olarak çocuğum ve ben kaldık"


Bunun üzerine kadın İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu ve Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi'ne dilekçe verdi. Ölen eşinin telefonundaki fotoğraf, video ve belgelere ulaşamadığını aktaran kadın, bunu yapabilmek için eşinin iCloud hesabının şifresini bilmesi gerektiğini belirtti. Eşinden geriye mirasçı olarak sadece çocuğu ve kendisinin kaldığını bildiren kadın, mahkemenin izin vermesi halinde Apple'ın da şifreyi vereceğini taahhüt ettiğini kaydetti.

"Dijital mirasın gerçekliği su götürmez"


Kadının bu isteğini yerinde bulan mahkeme, "kararın değiştirilmesi" için dosyayı yerel mahkemeye yolladı. Kararda "dijital mal varlığının da" en az menkul ve gayrimenkul mülkiyeti kadar gerçek bir mülkiyet çeşidi olduğu belirtildi. Reklam gelirlerinden para kazanılan sosyal medya hesapları ile kripto paranın varlığı da "dijital mal varlığının gerçekliğine" kanıt olarak sunuldu. Sonuç olarak kararda, dijital hesapların da miras olarak kabul edilmesi gerektiği belirtildi.